Po útocích psů na lidi Slovensko zpřísní jejich chov

ČTK ČTK
24. 8. 2012 12:57
Bojová plemena napadla za poslední dva týdny lidi hned několikrát
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bratislava - Chov bojových plemen psů na Slovensku se zpřísní. S regulací přicházejí úřady poté, co v poslední době přibylo případů napadení lidí psem.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že pro chov psů bojových plemen bude potřebné povolení. Zpřísní se také požadavky ohledně odborné způsobilosti majitelů nebezpečných čtyřnohých zvířat - budou s nimi muset absolvovat výcvik.

Vyloučeno není ani zpřísnění trestů pro vlastníky psů, pokud jejich miláček vážně zraní nebo usmrtí člověka. Zatímco v současnosti majiteli psa hrozí jen pokuta, podle nových pravidel by ho soud mohl poslat do vězení.

Na Slovensku psi napadli lidi za poslední dva týdny hned několikrát. Tragicky skončil útok pitbula na ženu, která vážným zraněním podlehla. Jen o několik dnů dříve trojice psů vážně poranila fotografa.

Tento týden kavkazský ovčák po útěku od majitele pokousal čtrnáctiletou dívku, pak zaútočil i na přivolané policisty, kteří ho vzápětí zastřelili.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.dobermannclub.cz

Přísnější podmínky pro pohyb psů na veřejnosti v současnosti platí na Slovensku jen v případě, že zvíře v minulosti zranilo člověka. To ho pak může na veřejném prostranství vodit jen dospělý a pes musí mít nasazen náhubek.

Obce a města zase mohou rozhodnout o omezení volného pohybu psů nebo vymezit místa, kde je vstup se psem zakázán.

Slovenský parlament nedávno zpřísnil pravidla chovu různých šelem, jako například lvů nebo tygrů. K umístění těchto zvířat ve městě nebo v obci bude potřebný souhlas samosprávy.

Opatření, které se ale nevztahuje na psy, sněmovna odůvodnila tím, že se v zemi rozmáhá chov zvířat nebezpečných pro člověka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 7 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy