Po útocích psů na lidi Slovensko zpřísní jejich chov

ČTK ČTK
24. 8. 2012 12:57
Bojová plemena napadla za poslední dva týdny lidi hned několikrát
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bratislava - Chov bojových plemen psů na Slovensku se zpřísní. S regulací přicházejí úřady poté, co v poslední době přibylo případů napadení lidí psem.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že pro chov psů bojových plemen bude potřebné povolení. Zpřísní se také požadavky ohledně odborné způsobilosti majitelů nebezpečných čtyřnohých zvířat - budou s nimi muset absolvovat výcvik.

Vyloučeno není ani zpřísnění trestů pro vlastníky psů, pokud jejich miláček vážně zraní nebo usmrtí člověka. Zatímco v současnosti majiteli psa hrozí jen pokuta, podle nových pravidel by ho soud mohl poslat do vězení.

Na Slovensku psi napadli lidi za poslední dva týdny hned několikrát. Tragicky skončil útok pitbula na ženu, která vážným zraněním podlehla. Jen o několik dnů dříve trojice psů vážně poranila fotografa.

Tento týden kavkazský ovčák po útěku od majitele pokousal čtrnáctiletou dívku, pak zaútočil i na přivolané policisty, kteří ho vzápětí zastřelili.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.dobermannclub.cz

Přísnější podmínky pro pohyb psů na veřejnosti v současnosti platí na Slovensku jen v případě, že zvíře v minulosti zranilo člověka. To ho pak může na veřejném prostranství vodit jen dospělý a pes musí mít nasazen náhubek.

Obce a města zase mohou rozhodnout o omezení volného pohybu psů nebo vymezit místa, kde je vstup se psem zakázán.

Slovenský parlament nedávno zpřísnil pravidla chovu různých šelem, jako například lvů nebo tygrů. K umístění těchto zvířat ve městě nebo v obci bude potřebný souhlas samosprávy.

Opatření, které se ale nevztahuje na psy, sněmovna odůvodnila tím, že se v zemi rozmáhá chov zvířat nebezpečných pro člověka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Francouzská policie zadržela lupiče podezřelé z milionové krádeže. Jeden předtím ujel na koloběžce

Francouzská policie ve středu brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení klenotnictví Chaumet v Paříží, informovala agentura AFP. Ze známého klenotnictví nedaleko třídy Champs-Elysées v centru francouzské metropole byly v úterý ukradeny šperky a drahokamy v hodnotě mezi dvěma a třemi miliony eur (mezi asi 51 a 77 miliony korun). Podle AFP lupič unikl na koloběžce.

K loupežnému přepadení došlo kolem páté hodiny odpoledne. Muž přijel ke klenotnictví na koloběžce a uvnitř obchodu vytáhl střelnou zbraň. Když šperky a drahé kameny dostal, stejným dopravním prostředkem zase odjel pryč.

Policie zadržela brzy ráno dva podezřelé na dálničním odpočívadle ve francouzském departmentu Moselle. U sebe měli značnou část ukradeného zboží, řekly AFP zdroje z pařížské police a prokuratury. 

Chaumetovo klenotnictví bylo založeno před více než dvěma stoletími. Chaumet byl klenotníkem císaře Napoleona či královny Viktorie. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v německém Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala ve středu agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se dnes na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul pilot a tři cestující. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii.

Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Jejich státní příslušnost deník neupřesnil.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Zástupci USA a Ruska se v Ženevě dohodli na dalším setkání na konci září, uvedla americká strana. Jednání označila za profesionální a obsažná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy