reklama
 
 

Po USA i Francie. Macron oznámil zřízení vesmírných ozbrojených sil, vzniknou v září

13. 7. 2019 19:55
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil v sobotu zřízení vojenského velitelství ozbrojených vesmírných sil. Informovala o tom agentura AFP. Podobný krok už letos ohlásily i Spojené státy. Podle Macrona vznikne samostatné velení vesmírných sil v září nejdříve v rámci francouzského letectva, později půjde o zcela autonomní novou složku tamní armády.

Emmanuel Macron v sobotním projevu k zástupcům armády na ministerstvu obrany uvedl, že podrobnosti francouzské obranné vesmírné strategie brzy zveřejní ministryně obrany Florence Parlyová a že vláda v této souvislosti rozhodne o nových investicích.

Parlyová o nutnosti postavit se hrozbám, které mohou vzniknout militarizací vesmíru, už několikrát hovořila. Konkrétně to bylo například loni, kdy Francie obvinila Rusko, že se ve vesmíru pokusilo v roce 2017 zachytit vysílání francouzsko-italského satelitu Athena-Fidus, který armády obou zemí používají k zabezpečené komunikaci.

Ke zřízení samostatných amerických vesmírných ozbrojených sil dal prezident USA Donald Trump pokyn letos v únoru. Ve Spojených státech mají být po námořnictvu, námořní pěchotě, pozemních sílách, letectvu a pohraniční stráži šestou složkou armády.

autor: ČTK | 13. 7. 2019 19:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama