Po ukradených švédských klenotech pátrají i v cizině. Zloději je jen těžko prodají, říká historička

ČTK ČTK
2. 8. 2018 14:36
Podle historiků jsou ukradené královské koruny v podstatě neprodejné. Obávají se, že až to zloději zjistí, klenoty vyhodí.
Švédské korunovační klenoty ze 17. století.
Švédské korunovační klenoty ze 17. století. | Foto: Reuters

Stockholm - Královské klenoty, které byly v úterý ukradeny z katedrály na jihu Švédska, jsou předmětem mezinárodního pátrání. Uvedl to ve čtvrtek list Svenska Dagbladet.

Se dvěma královskými korunami a jablkem uprchla dvojice zlodějů z katedrály ve městě Strängnäs na břehu jezera Mälaren zřejmě na motorovém člunu. Klenoty vzali z katedrály za bílého dne, když byl kostel otevřený pro veřejnost.

Švédským policistům se ale zatím nepodařilo zločince dopadnout. Proto se obrátili s žádostí o pomoc na mezinárodní policejní organizaci Interpol.

Podle expertů jsou královské koruny v podstatě neprodejné. Krádež upoutala nejen švédská, ale i řadu světových médií, která zveřejnila snímky cenností.

"Jedná se o prakticky neprodejné předměty. Pro takovéto královské klenoty nelze najít kupce, protože jsou snadno identifikovatelné," řekla deníku Svenska Dagbladet historička umění Pia Staelová von Holstein.

Podobný názor má i policistka Maria Elliorová. "Fotografie těchto předmětů se objevily v médiích. Těžko by se daly prodat," prohlásila Elliorová. Navíc poté, co byl případ zaregistrován Interpolem, bude ve střehu i mezinárodní policie, dodala Elliorová.

Podle ní byla krádež pravděpodobně dobře naplánovaná. "Otázkou je, co zloději s klenoty zamýšlejí a co vlastně o těchto korunách vědí," uvedla policistka.

Jedna z korun patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611, druhá jeho manželce, královně Kristině. Šlo o pohřební koruny, které byly v pozdějších dobách z hrobů vyzdviženy a vystaveny. Karel IX., syn krále Gustava Vasy, označovaného za nejvýznamnějšího švédského panovníka, je pochován právě v strängnäské katedrále.

Kunsthistorička Pia Staelová von Holstein vyjádřila obavy, že by se zloději mohli pokusit nakonec klenotů zbavit. "Důležité je, aby tyto královské koruny nebyly zničeny nebo aby se jich zloději nezbavili, až zjistí, že je nedokážou prodat," řekla odbornice.

V roce 2013 ukradli zloději ve švédském městě Västeras korunu a žezlo z pohřební výbavy krále Jana III., bratra Karla IX. Tyto klenoty byly po čase nalezeny ve dvou velkých pytlích na odpadky u dálnice, napsal zpravodajský server The Local.

 

Právě se děje

Další zprávy