Po třiceti letech si mohou v Rijádu opět zajít do kina

Lucie Kalivodová, luk
9. 6. 2009 17:13
Novou saúdskoarabskou komedii ale na plátně uvidí jen muži a dívky do 12 let
Plakáty k novému saúdskoarabskému filmu Menahi, který se promítá v kulturním centru krále Fahda.
Plakáty k novému saúdskoarabskému filmu Menahi, který se promítá v kulturním centru krále Fahda. | Foto: Reuters

Rijád - Lidé, přesněji řečeno muži, v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu mohou po dlouhých třiceti letech opět vyrazit do kina.

Film, který se zde promítá, se jmenuje Menahi a jde o komedii o naivním beduínovi, který se přestěhuje do velkoměsta. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

První promítání v metropoli se však neobešlo bez problémů. Několik náboženských konzervativců nechtělo pustit filmové diváky do kina, někteří dokonce vyrušovali během projekce.

Do kina navíc smějí pouze muži a dívky mladší dvanácti let. Rijád totiž patří mezi konzervativnější části muslimské země a ženy tam mají značně omezená práva. Nesmějí například řídit automobily.

Saúdská Arábie se umění začala otevírat až s nástupem krále Abdalláha, který se dostal k moci v roce 2005. I přesto trvalo filmovým producentům pět měsíců, než dostali od vlády svolení promítat svůj film v Rijádském kulturním centru provozovaném právě vládou.

Veřejná kina byla v Saúdské Arábii zavřena v sedmdesátých letech, kdy se tehdejší vedení země dostalo pod vliv konzervativních duchovních tzv. vahhábské větve sunnitského islámu, kteří setkávání příslušníků obou pohlaví mimo rodinu odmítají coby podrývání islámských hodnot.

Od té doby měli lidé možnost bavit se pouze na koňských nebo velbloudích závodech a festivalech založených na tradiční saúdskoarabské kultuře. Film Menahi financovala mediální síť Rotana, která má v arabském zábavním průmyslu dominantní postavení.

Plakáty k saudskoarabskému filmu Menahi, v kulturním centru krále Fahda v Rijádu.
Plakáty k saudskoarabskému filmu Menahi, v kulturním centru krále Fahda v Rijádu. | Foto: Reuters

Jejím majitelem je saúdskoarabský miliardář princ Valíd bin Talál, který se nebrání liberálnějšímu pohledu na svět zábavy. Menahi se už vysílal v několika městech, včetně druhého největšího města Saudské Arábie - Džiddy - a Táifu.

Na promítání v těchto městech mimo Rijád byl ženám vstup povolen, jen musely sedět na galerii. Spodní patro patřilo pouze mužskému publiku.

V hlavním městě se film promítá od pátku, dvakrát denně v kulturním centru krále Fahda. Sál pojme až tři stovky diváků a návštěvníci mají možnost si dokonce koupit popcorn. Řada lidí je z nového filmu nadšena. Podle agentury AFP to dokonce jeden nejmenovaný filmový návštěvník označil za „první krok v k pokojné revoluci".

 

Právě se děje

Další zprávy