Přes třicet let tu bylo jen kamení a skály. Na irském pobřeží se znovu objevila ztracená pláž

Zahraničí Zahraničí
10. 5. 2017 9:14
Po více než třiceti letech se skalnaté pobřeží Dooagh na irském ostrově Acaill proměnilo zpět na písečnou pláž. Působením silného větru moře v dubnu znovu naplavilo písek na břeh, který od roku 1984 lemovaly jen holé skály. Pro obyvatele irského ostrova, kteří žijí převážně z turistického ruchu, je to dobrá zpráva. Nová písečná pláž naláká více návštěvníků.
Pláž Dooagh se znovu proměnila v místo vhodné pro rekreaci všeho druhu. | Video: Reuters

Dublin - Ještě před několika týdny tu moře omývalo jen kamení a holé skály. Dnes mohou návštěvníci pláže Dooagh na irském ostrově Acaill znovu zabořit bosé nohy do písku.

Pohled shora.
Pohled shora. | Foto: Reuters

Bouře v zimě roku 1984 odplavila z této irské pláže všechen písek a na dlouhých 33 let za sebou zanechala jen spoušť.

Minulý měsíc se to ale změnilo. Během zhruba deseti dnů sem vítr dostal písek zpátky a pobřeží se opět proměnilo na dlouhou písčitou pláž.

"Zdá se, že silné větry ze severu sem vhánějí zpět vodu, protože pláž je orientovaná na jih. Moře s sebou bere písek ze dna a odplavuje ho na břeh," vysvětlil americké televizní stanici CNN Sean Molloy z místní cestovní kanceláře.

Ostrov Acaill je největším irským ostrovem a jeho bezmála 3000 obyvatel žije převážně z turismu. Návrat pláže je pro ně proto dobrou zprávou.

Podle Molloyových odhadů navštíví ostrov každoročně zhruba 150 až 180 tisíc návštěvníků. Ke břehům se pravidelně vracejí velké skupiny delfínů a divoká krajina nabízí pohled na moře z jednoho z největších pobřežních útesů v Evropě.

Je bezpečná?

Plány na poklidnou rekreaci potenciálních návštěvníků ale stále ohrožuje jedna překážka. "Nevíme, jak moc je pláž bezpečná - vzhledem k tomu, že písek se stále vrší," vysvětluje Molloy. "Může trvat ještě nějakou dobu, než se proudy uklidní."

Na následujícím videu jsou záběry pořízené dronem letos v březnu. Zachycují pláž Dooagh v podobě, jakou měla poslední tři desítky let.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy