Přes třicet let tu bylo jen kamení a skály. Na irském pobřeží se znovu objevila ztracená pláž

Zahraničí Zahraničí
10. 5. 2017 9:14
Po více než třiceti letech se skalnaté pobřeží Dooagh na irském ostrově Acaill proměnilo zpět na písečnou pláž. Působením silného větru moře v dubnu znovu naplavilo písek na břeh, který od roku 1984 lemovaly jen holé skály. Pro obyvatele irského ostrova, kteří žijí převážně z turistického ruchu, je to dobrá zpráva. Nová písečná pláž naláká více návštěvníků.
Pláž Dooagh se znovu proměnila v místo vhodné pro rekreaci všeho druhu. | Video: Reuters

Dublin - Ještě před několika týdny tu moře omývalo jen kamení a holé skály. Dnes mohou návštěvníci pláže Dooagh na irském ostrově Acaill znovu zabořit bosé nohy do písku.

Pohled shora.
Pohled shora. | Foto: Reuters

Bouře v zimě roku 1984 odplavila z této irské pláže všechen písek a na dlouhých 33 let za sebou zanechala jen spoušť.

Minulý měsíc se to ale změnilo. Během zhruba deseti dnů sem vítr dostal písek zpátky a pobřeží se opět proměnilo na dlouhou písčitou pláž.

"Zdá se, že silné větry ze severu sem vhánějí zpět vodu, protože pláž je orientovaná na jih. Moře s sebou bere písek ze dna a odplavuje ho na břeh," vysvětlil americké televizní stanici CNN Sean Molloy z místní cestovní kanceláře.

Ostrov Acaill je největším irským ostrovem a jeho bezmála 3000 obyvatel žije převážně z turismu. Návrat pláže je pro ně proto dobrou zprávou.

Podle Molloyových odhadů navštíví ostrov každoročně zhruba 150 až 180 tisíc návštěvníků. Ke břehům se pravidelně vracejí velké skupiny delfínů a divoká krajina nabízí pohled na moře z jednoho z největších pobřežních útesů v Evropě.

Je bezpečná?

Plány na poklidnou rekreaci potenciálních návštěvníků ale stále ohrožuje jedna překážka. "Nevíme, jak moc je pláž bezpečná - vzhledem k tomu, že písek se stále vrší," vysvětluje Molloy. "Může trvat ještě nějakou dobu, než se proudy uklidní."

Na následujícím videu jsou záběry pořízené dronem letos v březnu. Zachycují pláž Dooagh v podobě, jakou měla poslední tři desítky let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy