Po třetí operaci Šaronův stav kritický

Red Zah, Reuters, ČTK
6. 1. 2006 16:45
Jeruzalém - Již třetí operace mozku izraelského premiéra Ariela Šarona skončila. Jeho stav zůstává kritický.
Ředitel nemocnice: Šaron se do politiky už nevrátí
Ředitel nemocnice: Šaron se do politiky už nevrátí | Foto: Reuters

Ředitel nemocnice Hadassa Šlomo Mor-Josef oznámil, že Šaron je po čtyřhodinovém zákroku na pozorování na neurochirurgické jednotce intenzivní péče.

"Lékařům se podařilo snížit nitrolebeční tlak a zastavit krvácení do mozku." Mor-Josef také řekl, že výsledky z vyšetření počítačovým tomografem po operaci jsou lepší, přesto zůstává stav premiéra Šarona po dnešní třetí operaci mozku kritický, ale stabilní.

V nemocnici už jsou oba Šaronovi synové Gilad a Omri, další členové rodiny a někteří jeho poradci. 

Lékaři: naděje je malá

Na dotaz novinářů, zda se ještě premiér má naději vrátit do pracovního a politického života, odpověděl ředitel nemocnice Šlomo Mor-Josef dnes ráno pesimisticky. "Co se týče budoucnosti, vzhledem k současným okolnostem se domnívám, že to nebude možné," řekl doslova.

Šaronův kritický stav už otřásá ekonomikou regionu.

Stejný názor vyjadřují i lékaři, kteří se přímo o Šarona nestarají. "V sedmasedmdesáti letech se dostane z krvácení do mozku jen málo lidí. Pro Šarona to nevypadá dobře," řekl australský neurochirurg Emil Popovic. V rozhovoru pro CNN mluvil podobně i profesor Colin Blakemore, ředitel londýnské Rady pro lékařský výzkum.

Izraeli v tuto chvíli vládne místopředseda vlády Ehud Olmert, který převzal Šaronovy pravomoci a měl by večer učinit oficiální prohlášení. Pokud bude Šaronův stav označen za nezvratný, vláda bude muset jmenovat premiéra, který povede zemi do březnových voleb.

Již třetí operace mozku

Lékaři uvedli, že Šaron utrpěl ve středu večer vážnou mozkovou příhodu provázenou masivním krvácením. Lékařský tým se proto rozhodl pro operaci. Neurochirurgové ho nakonec ve čtvrtek ráno operovali dvakrát, celkem devět hodin.

Lékaři pak uvedli premiéra do umělého spánku, ve kterém ho měli udržovat dva až tři dny, aby se jeho tělo mohlo zotavit z prodělané mrtvice. Po vyšetření počítačovým tomografem v pátek dopoledne však zjistili další krvácení a museli ho znovu operovat.

Foto: Reuters/Nir Elias

Data z života Ariela Šarona

Politické zemětřesení

Šaronova smrt, či jeho pouhá neschopnost zastávat úřad předsedy vlády by v Izraeli způsobila politické zemětřesení. "Šaronův odchod by mohl vyvolat eskalaci násilností mezi Izraelci a Palestinci," prohlásil podle agentruy AFP palestinský vyjednávač Saíb Irikát.

Izrael čekají na konci března předčasné parlamentní volby, v nichž měl Šaron obhajovat premiérský úřad. Kvůli volbám založil koncem roku novou středovou stranu Kadima, která by podle průzkumů veřejného mínění měla ve volbách vyhrát. Její popularita ovšem podle analytiků jednoznačně stojí a padá s osobou Šarona.

Průzkumy: Kadima vyhraje

Izraelský deník Haarec však dnes přinesl průzkum veřejného mínění, podle kterého by Kadima vyhrála parlamentní volby před pravicovým Likudem i středolevou Stranou práce. Stejný výsledek potvrdil i deník Jedioth Ahronoth.#reklama

Izraelský generální prokurátor Menachem Mazuz potvrdil, že volby se navzdory Šaronovu onemocnění budou konat v plánovaném termínu 28. března.

Šaron se koncem roku rozhodl opustit pravicový blok Likud, aby měl volné ruce pro jednání o mírovém uspořádání s Palestinci. Přečtěte si o jeho nové straně více.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy