Po tragédii: EU chce pro svět černou listinu aerolinek

Reuters Roman Gazdík, Reuters
1. 7. 2009 7:35
Stalo se tak po dnešní tragédii airbusu na Komorech, při které zahynulo 153 lidí
Foto: Aleks B

Brusel - Evropská unie navrhne vytvoření celosvětového seznamu (alias "černé listiny") zakázaných aerolinek. Po úterní nehodě jemenského airbusu A330-300 na Komorech to navrhl evropský komisař pro dopravu Antonio Tajani.

"Pokud chceme dosáhnout lepší bezpečnosti, jsem přesvědčen, že potřebujeme celosvětovou černou listinu. Evropská černá listina funguje vcelku dobře," prohlásil Tajani s ohledem na seznam původně 92 (většinou afrických) aerolinek, které od roku 2006 nesmějí přistávat na žádném letišti v EU.

Yemenia mimo seznam

Evropský seznam je každoročně aktualizován a jemenská společnost Yemenia na něj zapsána nebyla.

Letadlo se zřítilo v časných ranních hodinách do Indického oceánu krátce před přistáním na letišti komorského hlavního města Moroni. Nehodu zřejmě přežila pouze čtrnáctiletá dívka, zbylých 152 lidí na palubě podle všeho zahynulo.

"(Jemenské) aerolinie nebyly na evropské černé listině, protože prošly kontrolami... Po dnešní nehodě se se společností spojíme a černou listinu zkontrolujeme," řekl Tajani s tím, že evropští dopravní experti se sejdou ještě v úterý, aby o důsledcích nehody diskutovali.

Otazníky z Paříže

Přestože není Yemenia na seznamu zakázaných společností, její jednání vzbuzuje otazníky. Při posledním pařížském přistání stroje, který nyní havaroval, v roce 2007 u něj francouzské úřady dle ministra dopravy Dominique Bussereau zjistily "řadu nedostatků". Pak údajně Paříž jeho pohyb přes francouzské území "zakázala". 

Navíc byl tento stroj ve stejném roce předmětem zájmu evropských kontrolorů.

"V červnu 2007 nás toto letadlo donutilo, abychom se začali zajímat o bezpečnostní rejstřík Yemenie," řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity jeden úředník Evropské komise.

"Byly zde problémy týkající se nedostatečného hlášení a kusých doplňujících zpráv... členské státy vykonaly během dvou let 24 inspekcí a jejich procedury se zlepšovaly."

Proč se přestupovalo?

Podle Tajaniho vzbuzuje pochybnosti také to, že "letadlo, které se zřítilo, nebylo tím letadlem, které cestovalo po Evropě." První část letu z Paříže přes Marseille do jemenského hlavního města Saná totiž absolvoval airbus A330. V Saná však pasažéři přestoupili do zmíněného stroje typu A310-300.

Podle jemenského ministra dopravy nicméně toto letadlo prošlo v květnu důkladnou prohlídkou, a to pod dozorem techniků samotné společnosti Airbus.


 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy