Po teroru v Manchesteru ho oslavovali jako hrdinu. Teď britský bezdomovec přiznal, že okrádal oběti

Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2018 15:53
Britský bezdomovec Chris Parker se přiznal, že po útoku v Manchesteru okradl dvě oběti. Jedné ženě vzal například peněženku a pak platil její kreditní kartou.
Policisté u Manchester Areny.
Policisté u Manchester Areny. | Foto: Reuters

Londýn - Třiatřicetiletý bezdomovec Chris Parker byl po loňském teroristickém útoku v britském Manchesteru hvězdou internetu. Lidé na sociálních sítích ho oslavovali jako hrdinu, který přispěchal na pomoc obětem atentátu.

Později ho ale policie obvinila z krádeže. A tuto středu se Parker přiznal, že skutečně okradl dvě oběti. Napsal to britský server BBC.

Média o Parkerovi původně psala, že pomáhal obětem útoku. Utěšoval prý například vážně zraněnou dívku a starší ženu, která posléze zemřela v jeho náručí.

Atentát v multifunkční hale, kde měla koncert zpěvačka Ariana Grande, si vyžádal 22 mrtvých a přes dvě stovky zraněných.

Záznamy z kamer později ukázaly, že Parker se podezřele pohyboval mezi ležícími lidmi. Například se často vracel ke zraněné Pauline Healeyové, která ležela vedle své umírající vnučky. Parker se pak k ženě natáhl a z kabelky jí vzal peněženku.

Jen několik hodin po krádeži se bezdomovec zastavil v nedaleké restauraci, kde zaplatil kreditní kartou Healyové. Ta v tu dobu ležela v nemocnici v kómatu.

Bezdomovce pak zadržela policie v podkroví domu v Halifaxu severovýchodně od Manchesteru.

Nyní se muž u soudu přiznal ke dvěma krádežím a jednomu podvodu s ukradenou platební kartou. Další činy, jako třeba krádež kabátu, odmítl. Zůstává zatím ve vazbě, 30. ledna by měl padnout rozsudek.

Video: Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku v Manchesteru

Hlasitější zvuk jsem nikdy neslyšel, tvrdil o explozi svědek teroristického útoku na koncertě Ariany Grande v severoanglickém Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy