Po téměř 2000 letech Řím obnoví gladiátorské hry

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2008 15:25
Radnice tak chce zpestřit návštěvy Kolosea
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Do slavného Kolosea se možná po téměř dvou tisících letech vrátí gladiátorské zápasy. Zcela vážně o tom uvažuje římská radnice.

Chce tak udělat oblíbený turistický cíl metropole ještě atraktivnější, informuje deník La Repubblica. Plánované zápasy by měly vypadat přesně jako klání, která se zde odehrávala kdysi v dobách římských císařů. Pochopitelně bez mrzačení a zabíjení soupeřů.

Obnovená tradice má být také poctou císaři Vespasiánovi, od jehož narození uplyne příští rok dva tisíce let. Právě on začal se stavbou Kolosea.

Už žádné koncerty

Hlavním propagátorem myšlenky je čtyřiapadesátiletý Umberto Broccoli, který vede na římské radnici archeologický odbor.

Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků.
Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků. | Foto: Aktuálně.cz

"Nechceme dělat žádnou lacinou zábavou ve stylu Disneylandu. Žádný karneval. Jde o vážný projekt. Měly by to být skutečné zápasy, které by dýchaly dobovou atmosférou. Lidé si pak budou moci odnést zážitky, na které se nezapomíná," říká Broccoli.

Římští radní naopak chtějí skoncovat s pořádáním rockových a popových koncertů v Koloseu. Prý i proto, že tato vystoupení památku ohrožují. V Koloseu koncertovali například Paul McCartney nebo Elton John.

Gladiátor Russel Crowe

Zvýšený zájem o gladiátory „zařídil" také hollywoodský snímek s Russelem Crowem v hlavní roli, ačkoliv někteří historici a experti na danou problematiku jej považují za nepřesný.

Gladiátorské hry se odehrávaly zhruba po dobu téměř sedmi staletí; první zmínka je z roku 264 před naším letopočtem.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy