Po téměř 2000 letech Řím obnoví gladiátorské hry

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2008 15:25
Radnice tak chce zpestřit návštěvy Kolosea
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Do slavného Kolosea se možná po téměř dvou tisících letech vrátí gladiátorské zápasy. Zcela vážně o tom uvažuje římská radnice.

Chce tak udělat oblíbený turistický cíl metropole ještě atraktivnější, informuje deník La Repubblica. Plánované zápasy by měly vypadat přesně jako klání, která se zde odehrávala kdysi v dobách římských císařů. Pochopitelně bez mrzačení a zabíjení soupeřů.

Obnovená tradice má být také poctou císaři Vespasiánovi, od jehož narození uplyne příští rok dva tisíce let. Právě on začal se stavbou Kolosea.

Už žádné koncerty

Hlavním propagátorem myšlenky je čtyřiapadesátiletý Umberto Broccoli, který vede na římské radnici archeologický odbor.

Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků.
Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků. | Foto: Aktuálně.cz

"Nechceme dělat žádnou lacinou zábavou ve stylu Disneylandu. Žádný karneval. Jde o vážný projekt. Měly by to být skutečné zápasy, které by dýchaly dobovou atmosférou. Lidé si pak budou moci odnést zážitky, na které se nezapomíná," říká Broccoli.

Římští radní naopak chtějí skoncovat s pořádáním rockových a popových koncertů v Koloseu. Prý i proto, že tato vystoupení památku ohrožují. V Koloseu koncertovali například Paul McCartney nebo Elton John.

Gladiátor Russel Crowe

Zvýšený zájem o gladiátory „zařídil" také hollywoodský snímek s Russelem Crowem v hlavní roli, ačkoliv někteří historici a experti na danou problematiku jej považují za nepřesný.

Gladiátorské hry se odehrávaly zhruba po dobu téměř sedmi staletí; první zmínka je z roku 264 před naším letopočtem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy