Po téměř 2000 letech Řím obnoví gladiátorské hry

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2008 15:25
Radnice tak chce zpestřit návštěvy Kolosea
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Do slavného Kolosea se možná po téměř dvou tisících letech vrátí gladiátorské zápasy. Zcela vážně o tom uvažuje římská radnice.

Chce tak udělat oblíbený turistický cíl metropole ještě atraktivnější, informuje deník La Repubblica. Plánované zápasy by měly vypadat přesně jako klání, která se zde odehrávala kdysi v dobách římských císařů. Pochopitelně bez mrzačení a zabíjení soupeřů.

Obnovená tradice má být také poctou císaři Vespasiánovi, od jehož narození uplyne příští rok dva tisíce let. Právě on začal se stavbou Kolosea.

Už žádné koncerty

Hlavním propagátorem myšlenky je čtyřiapadesátiletý Umberto Broccoli, který vede na římské radnici archeologický odbor.

Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků.
Do římského Kolosea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků. | Foto: Aktuálně.cz

"Nechceme dělat žádnou lacinou zábavou ve stylu Disneylandu. Žádný karneval. Jde o vážný projekt. Měly by to být skutečné zápasy, které by dýchaly dobovou atmosférou. Lidé si pak budou moci odnést zážitky, na které se nezapomíná," říká Broccoli.

Římští radní naopak chtějí skoncovat s pořádáním rockových a popových koncertů v Koloseu. Prý i proto, že tato vystoupení památku ohrožují. V Koloseu koncertovali například Paul McCartney nebo Elton John.

Gladiátor Russel Crowe

Zvýšený zájem o gladiátory „zařídil" také hollywoodský snímek s Russelem Crowem v hlavní roli, ačkoliv někteří historici a experti na danou problematiku jej považují za nepřesný.

Gladiátorské hry se odehrávaly zhruba po dobu téměř sedmi staletí; první zmínka je z roku 264 před naším letopočtem.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy