V táboře Charmanli v Bulharsku se bouří uprchlíci. Policie jich 400 zadržela, některé vyhostí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2016 21:01
V utečeneckém táboře v bulharském Charmanli sílí od čtvrtka nepokoje zdejších uprchlíků. Migranti se vzbouřili zejména proti nařízení, které jim zakazuje opustit tábor. Policie zadržela už 400 migrantů, a to především Afghánců. Pět z nich musí zemi opustit, je přesvědčen bulharský premiér Bojko Borisov.
Nepokoje v utečeneckém táboře v Charmanli.
Nepokoje v utečeneckém táboře v Charmanli. | Foto: Reuters

Charmanli – Po čtvrtečních střetech stovek migrantů s policisty v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska policie zadržela na 400 běženců, dalších 15 kvůli ničení majetku.

Prokuratura již 18 migrantů obvinila a zahájila vyšetřování dvou policistů, kteří mají údajně na svědomí zranění dvou běženců. Několik provinilců by mělo být ze země vyhoštěno, informovala bulharská média. Migranti protestovali zejména proti zákazu objekt opouštět.

Na vzbouření v největším utečeneckém táboře v Bulharsku, kde je umístěno na 3000 běženců, se podle úřadů podíleli především Afghánci. Úřadující předseda vlády Bojko Borisov podle agentury BGNES v Charmanli řekl, že je možné, že vše bylo organizováno zvenčí.

"Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se," řekl v této souvislosti premiér, který se přijel do Charmanli podívat. Jak dodal, pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost.

Vzpoura uprchlíků se neobešla bez policejního zásahu.
Vzpoura uprchlíků se neobešla bez policejního zásahu. | Foto: Reuters

"Ostatní, kteří narušili klid v táboře, budou rovněž mezi prvními, kteří budou ze země vyhoštěni. Do té doby budou umístěni v táborech uzavřeného typu," citoval server Novinite.com Borisova. "Letadlo do Afghánistánu již bylo zařízeno, poletí v prosinci," dodal.

Nepokoje v táboře začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich asi 2000 uprchlíků. Lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je.

 Policie později proti řádění zasáhla nasazením vodních děl a gumovými projektily. Podle ministerstva vnitra bylo zraněno 24 policistů, lékařskou pomoc vyhledali i tři běženci.

Uprchlický tábor hlídalo asi 250 příslušníků pořádkové policie a ministerstvo obrany tam posílá i 60 vojáků, kteří mají pomoci zabránit dalším násilnostem. "Jsem velmi znepokojen... Jak vidíte, ani jedno okno nezůstalo celé. Lidé, kteří jsou zodpovědní za toto vandalství, budou pohnáni před spravedlnost," řekl během návštěvy Charmanli bulharský premiér.

Borisov také vyzval obyvatele Charmanli, aby zůstali klidní a snažili se žadatele o azyl neprovokovat. Malá skupina místních ho vítala máváním bulharskými vlajkami a požadovala, aby byl tábor uzavřen. "Ten tábor by měl být zavřený. Měli byste to tady vidět o víkendu. Procházejí se tady ve velkých skupinách a berou si na trhu ovoce i zeleninu, aniž by zaplatili," uvedl jeden z místních obyvatel Rusi Stoev.

Policisté v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska.
Policisté v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska. | Foto: Reuters

Lidé se v Charmanli vzbouřili hlavně kvůli nařízení, že nesmějí opouštět tábor, protože se mezi nimi vyskytla infekční onemocnění. Protestující se pak dožadovali, aby jim byl umožněn odchod do Srbska, odkud by mohli pokračovat v cestě dál do bohatších evropských zemí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy