Na Novém Zélandu vraždil pravicový extremista. Chválil Breivika a sepsal manifest

Reuters Zahraničí ČTK Reuters, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2019 9:44
Počet obětí po páteční střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch vzrostl na 49. Dalších 48 lidí včetně dětí utrpělo zranění, z toho 20 se nachází ve vážném stavu. Oznámil to policejní komisař Mike Bush. Mezi oběťmi nejsou podle aktuálních informací ministerstva zahraničí žádní čeští občané.
V novozélandském Christchurchi po útoku na dvě mešity zemřely desítky lidí. | Video: Reuters

V mešitě Al Noor zahynulo podle policejního komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici, dodal komisař Bush. Podle serveru BBC jde o útok s nejvíce oběťmi v historii země.

Policie v souvislosti s útokem zadržela tři osoby. Mezi nimi je i muž ve věku mezi 20 a 30 lety, kterého už policie obvinila z vraždy. V sobotu by měl stanout před soudem ve městě Christchurch. 

Policisté původně zatkli čtyři lidi, jednu osobu ale později propustili s tím, že s útoky neměla nic společného. Zda byl někdo ze zbývajících dvou zatčených do útoků nějak zapojený, není zatím jasné. Obě osoby byly ozbrojeny.

Policisté vyzvali všechny mešity v zemi, aby zavřely. Úřady zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z "nízkého" na "vysoký".

Podle policistů šlo zřejmě o dobře organizovanou akci. Policisté našli v autě, které patřilo jednomu z útočníků, dvě improvizovaná výbušná zařízení. V obou mešitách nalezli také několik zbraní.

Australský premiér Scott Morrison popsal útočníky jako krajně pravicové extremisty. Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek za jeden z nejtemnějších dnů své země. Podle ní také není pochyb, že šlo "o dobře plánovaný teroristický útok". Motiv činu ale zatím vyšetřovatelé oficiálně nepotvrdili.

Policie na místě činu.
Policie na místě činu. | Foto: Reuters

Morrison potvrdil, že jeden z pachatelů je Australan. Právě on si měl čin nahrávat. Stream, zveřejněný na internetu, trval sedmnáct minut. 

Policie muže, který video nahrával, identifikovala jako osmadvacetiletého Australana Brentona Tarranta. Muž za sebou zanechal také mnohastránkový manifest, ve kterém hovoří o motivaci k brutálnímu útoku. Australan chtěl podle svých slov pomstít stovky tisíc lidí, kteří zemřeli v průběhu historie v Evropě kvůli cizím vetřelcům. Autor prohlášení se označuje za osmadvacetiletého obyčejného bílého muže, který pochází z dělnické rodiny. Muž podle svých slov podporuje kohokoliv, kdo bojuje proti "etnické a kulturní genocidě", například útok norského masového vraha Anderse Breivika.

Útok v době modliteb

Jeden ze svědků, který byl přímo v jedné z mešit, místní televizi řekl, že střelec přišel dovnitř hlavním vchodem v době modlitby. K nohám měl připevněny zásobníky s náboji.

Zatčení podezřelého z vraždění v mešitách v novozélandském Christchurchi
0:31
Zatčení podezřelého z vraždění v mešitách v novozélandském Christchurchi | Video: Reuters

Další ze svědků Len Peneha, který žije vedle mešity, agentuře AP sdělil, že ozbrojenec byl oblečený v černém a měl poloautomatickou zbraň. Zevnitř budovy slyšel desítky výstřelů a viděl lidi v panice vybíhat ven. Když muž uprchl, Peneha vešel do mešity a snažil se pomoci. "Všude jsem viděl mrtvé," řekl a dodal, že pětici zraněných poskytl útočiště u sebe doma.

"Nechápu, jak mohl někdo něco takového udělat. Žiju v sousedství už pět let a lidé, kteří navštěvují mešitu, jsou přátelští. Zkrátka to nechápu," uvedl Peneha.

Další ze svědků Carl Pomere řekl televizi ABC, že zrovna projížděl okolo mešity v autě, když střelba začala. "Viděl jsem lidi, kteří prchali, aby si zachránili život. Slyšel jsem rychlou střelbu, jako z poloautomatické pušky. Lidé běželi přímo naproti mně, viděl jsem, jak byli někteří střeleni do zad," dodal.

S kolegy z práce pak vystoupili z vozů a pomáhali zraněným, mezi nimiž byl muž a jeho pětiletá dcera. "Oba byli postřeleni, nevím, jestli přežili. Lidé nám umírali před očima. Můj kolega Mark držel jednoho muže, říkal mu, že to bude v pořádku, ale zemřel mu v náručí."

Motiv činu zatím není jasný

Policejní komisař Mike Bush médiím řekl, že motiv činu zatím není znám. "Řešíme tady zcela bezprecedentní situaci. Je to velmi vážné," prohlásil Bush.

Kvůli obavám z dalších útoků policie posílila hlídky na vlakovém nádraží v Aucklandu.

"Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří," prohlásila premiérka Ardernová.

Do jedné z mešit měli namířeno i členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na Novém Zélandu kvůli sérii mezinárodních zápasů. Jejich plánované další utkání s domácí reprezentací bylo kvůli tragédii zrušeno.

Muslimská komunita na Novém Zélandu je malá, odhaduje se na zhruba 50 tisíc lidí. Město Christchurch má necelých 400 tisíc obyvatel.

Soustrast pozůstalým po obětech pátečního útoku vyjádřili například český premiér Andrej Babiš, britská premiérka Theresa Mayová nebo slovenský prezident Andrej Kiska. "Silně odsuzuji bezprecedentní a zbabělý teroristický útok v Christchurchi. Nejhlubší soustrast rodinám a dalším blízkým. Slovensko stojí při obyvatelích Nového Zélandu," napsal na Twitter Kiska.

Podobně se vyjádřil i Babiš. "Jsem zděšený strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a důrazně odsuzuji jakékoliv nenávistné a extremistické činy," uvedl český premiér. Ministr zahraničí Tomáš Petříček odsoudil útok i jakékoliv násilí kvůli víře. Šéfa resortu vnitra Jana Hamáčka útok šokoval, k takovým činům podle něj vede šíření strachu a nenávisti. Soustrast obětem vyjádřila také britská královna Alžběta II., která je formální hlavou Společenství (Commonwealthu), tedy i Nového Zélandu. 

K útoku se vyjádřil také londýnský starosta Sadiq Khan, podle kterého budou posíleny policejní hlídky u mešit v Londýně. Rovněž francouzský ministr vnitra Christophe Castaner na Twitteru oznámil, že v okolí míst souvisejících s náboženstvím bude posílena bezpečnost. Ve Francii žije jedna z největších muslimských komunit v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy