Po střelbě u Mukačeva přijdou o práci všichni místní celníci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2015 19:26
Propuštění všech celníků v Zakarpatské oblasti nařídil premiér Arsenij Jaceňuk. Prezident Porošenko chce odzbrojit veškeré nezákonné formace.
Při přestřelce bylo zničeno několik aut.
Při přestřelce bylo zničeno několik aut. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v reakci na víkendový ozbrojený incident v západoukrajinském Mukačevu vyzval policii a tajnou službu SBU, aby odzbrojily veškeré nezákonné formace. Žádná politická strana podle něj nesmí vytvářet vlastní ozbrojené složky.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kvůli víkendové přestřelce u Mukačeva propustit všechny celníky v Zakarpatské oblasti.

Incidentu byla dnes věnována schůze ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, hlavního bezpečnostního orgánu země. Prezident Porošenko na zasedání prohlásil, že žádná politická strana na Ukrajině nesmí mít a nebude mít své vlastní ozbrojené složky. "Žádná politická organizace nemá právo vytvářet zločinecké struktury," prohlásil prezident ve zjevné narážce na bojové formace Pravého sektoru.

Porošenko upozornil, že pokus destabilizovat situaci "v hlubokém týlu" se zdá být synchronizován s růstem napětí v Donbasu, kde armáda bojuje s proruskými povstalci. "Snaha destabilizovat zemi v době války je ohrožením obranyschopnosti státu, jež státní moc nedopustí," konstatoval Porošenko. Nezákonné ozbrojené skupiny musí podle něj odzbrojit ministerstvo vnitra a tajná policie SBU.

Střelbu podle ukrajinských médií vyvolaly spory o úplatky, které celníci berou na hraničních přechodech, a o pašování zboží.

Nařídil jsem propustit všechny zaměstnance zakarpatské celní služby, od náčelníka po řadového pracovníka.

"Nařídil jsem propustit všechny zaměstnance zakarpatské celní služby, od náčelníka po řadového pracovníka, a pro zajištění chodu celnic povolat do oblasti pracovníky z dalších regionů," uvedl premiér Jaceňuk.

Nařídil také ministru vnitra Arsenu Avakovovi, aby vyšetřil záležitosti okolo pašování a zneužívání pravomocí místními celníky a viníky postavil před soud.

Ještě dříve ke kádrové čistce v Zakarpatské oblasti vyzval tajemník ukrajinské bezpečností rady Oleksandr Turčynov.

Násilí rozpoutal Pravý sektor

Násilnosti u zakarpatského Mukačeva, kterých se zúčastnili ozbrojenci z organizace Pravý sektor, si o víkendu vyžádaly zřejmě tři lidské životy a desítku zraněných. Ozbrojencům se mezitím podle médií nejspíše podařilo uprchnout z obklíčení, každopádně se je policistům dosud nepodařilo dopadnout.

Úřady nyní pátrají po dvojici ozbrojenců Pravého sektoru, kteří na útěku před zákonem zajali šestiletého chlapce. Rukojmí, kterým se kryli při ústupu do lesa, později propustili, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva vnitra.

"Jsou nutné vážné kádrové změny v regionu, a to jak mezi bezpečnostními složkami, tak ve správě. Je nutné nakonec v parlamentu odhlasovat zrušení imunity poslanců a soudců. Musíme očistit zemi od banditů a úplatkářů," uvedl Turčynov podle listu Ukrajinska pravda.

Zdůraznil také, že viníci násilností musejí být zatčeni a potrestáni, a to nejen ozbrojenci, kteří stříleli do lidí. Nezbytné je také vypořádat se s organizátory pašeráckého byznysu, které chrání poslanecké mandáty a kteří si najímají zločinecké živly a ozbrojence k vyřizování účtů. "Bandité a vrazi se musejí zodpovídat před zákonem. Stát je povinen chránit své občany," zdůraznil Turčynov.

Hon pokračuje, ozbrojenci už jsou ale zřejmě pryč

Podle ministra vnitra Avakova u Mukačeva pokračuje speciální operace na dopadení "bandy", jež v potyčce s policisty zničila dva policejní automobily palbou z granátometu.

Zakarpatský gubernátor ale v televizi uvedl, že ozbrojenci Pravého sektoru se nejspíše schovali v lese a policii se nedaří je dopadnout. I podle mluvčí kyjevské prokuratury k žádnému útoku na ozbrojence u Mukačeva nedojde, protože "není na koho útočit". Dva zranění se totiž vzdali a jsou v nemocnici, zatímco ostatní jsou už pryč.

Některá média označila incident za boj o vliv v Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a kriminálními skupinami, napojenými na místního zákonodárce Mychajla Laňa. Ukrajinská média píší, že Laňo možná přijde o poslaneckou imunitu.

Přestřelka začala ještě v sobotu jako spor mezi Pravým sektorem a jeho odpůrci. Ozbrojenci zaútočili i na policisty, kteří na místo přijeli. Asi dvacítka útočníků následně z Mukačeva uprchla do lesů u nedaleké vesnice Lavky, kde byla obklíčena. Během přestřelky a útěku bylo zničeno několik policejní aut, stanoviště dopravní policie a také čerpací stanice.

Sousední Slovensko po incidentu posílilo ochranu společné hranice s Ukrajinou pro případ, že by se ozbrojenci Pravého sektoru pokusili dostat do země pod Tatrami. Více policistů Slovensko nasadilo i na hraniční přechody s východním sousedem.

"Nemyslím si, že by se lidé, kteří tam měli problém, snažili hledat úkryt u nás. Spíše se budou ukrývat na území Ukrajiny," řekl portálu Aktuality.sk slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Navzdory tomu slovenská policie nařídila příslušníkům hraniční a cizinecké policie nosit ve službě samopal a ochrannou přilbu a vestu. Do pohotovosti také uvedla speciální policejní jednotky na východě země.

Pravý sektor v prohlášení tvrdí, že jeho členové byli napadeni bandity. 

Mukačevo leží na západě Ukrajiny blízko hranice se Slovenskem. V meziválečném období patřilo jako součást Podkarpatské Rusi k Československu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy