Počet mrtvých po sterilizaci žen v Indii stoupl na třináct

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2014 9:05
Příčinou úmrtí mohla být buď otrava krve, nebo hemoragický šok, k němuž dochází, když člověk ztratí příliš mnoho krve. Lékař zřejmě použil zrezivělé nástroje.
Ženy, které podstoupily nebezpečnou sterilizaci, byly převezeny do nemocnice v Bilaspúru.
Ženy, které podstoupily nebezpečnou sterilizaci, byly převezeny do nemocnice v Bilaspúru. | Foto: Reuters

Dillí - Nejméně třináct Indek už zemřelo a dalších dvacet je v kritickém stavu po hromadné a vládou podporované sterilizaci v rámci programu plánovaného rodičovství. Ve středu o tom informovaly tiskové agentury.

Celkem 83 žen, vesničanek mladších dvaatřiceti let, v sobotu podstoupilo zákrok ve státě Čhattísgarh a téhož večera byly poslány do domácí péče.

Desítkám z nich se ale později prudce přitížilo a sanitky je začaly svážet do nemocnic ve městě Bilaspúr. Do středečního rána jich nejméně 13 zemřelo.

Příčinou smrti mohla být buď otrava krve, nebo hemoragický šok, k němuž dochází, když člověk ztratí příliš mnoho krve.

Kontrolují se také léky, které ženy po zákroku dostaly, a použité nástroje, které mohly být znečištěny. Příčinu by měly potvrdit předběžné výsledky pitev, které by měly být zveřejněny během středy.

Lékař použil zrezivělé nástroje

Podle agentury Reuters předběžné šetření zjistilo, že ženy mohly dostat falešné léky, a nástroje, které chirurg k zákroku použil, byly údajně zrezivělé.

Příčinu by měly potvrdit předběžné výsledky pitev, které by měly být zveřejněny během dneška.

Další dvě desítky žen jsou v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče a vláda už do Bilaspúru vyslala tým lékařů.

"Jejich stav je velmi vážný. Mají hodně nízký krevní tlak," řekl lékař jedné z nemocnic, která o ženy pečuje. "Nyní se soustřeďujeme na jejich léčbu, ne na to, co jejich stav způsobilo."

Odměna za sterilizaci: auto i spotřebiče

Podle zjištění úřadů lékař R. K. Gupta, který všechny zákroky provedl v opuštěné soukromé nemocnici s pomocí dvou asistentů během zhruba pěti až šesti hodin, porušil nařízení.

Denně totiž smí provést jen 30 sterilizací, kdežto jeho rukama prošlo přes 80 žen. Gupta byl ve středu obviněn ze zabití z nedbalosti; on sám jakoukoli vinu popírá.

Hromadné sterilizace žen i mužů se pravidelně organizují na řadě míst Indie a některé státy osobám, které tento zákrok podstoupí, nabízejí takové výhody, jako jsou automobil či různé domácí elektrospotřebiče. Ročně tento zákrok podstoupí miliony obyvatel.

Indie má v současnosti asi 1,25 miliardy obyvatel a během 20 let by se mohla stát nejlidnatější zemí světa. Nyní je na prvním místě Čína.

 

Právě se děje

Další zprávy