Řidiči přistižení na silnici budou zatčeni. Po sněhové bouři hrozí východu USA záplavy a námraza

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 1. 2016 18:41
Lidé strávili a stále ještě tráví mnoho hodin v kolonách na dálnicích a silnicích.
New York, neděle 24.ledna.
New York, neděle 24.ledna. | Foto: Reuters

New YorkSněhová vánice, která o víkendu zasáhla východní pobřeží Spojených států, útočí na rekord. Celkově bouře zasáhla 20 amerických států, jedenáct a hlavní město Washington vyhlásilo stav nouze.

New Yorku napadlo 68 centimetrů sněhu, což je druhý největší příval v dějinách města. Sněžit už ale přestalo a uklízecí čety od neděle rána místního času intenzivně pracují na odstranění pohromy, takže už úřady mohly leckde zmírnit dopravní omezení.

V centru New Yorku se v sobotu večer a neděli ráno doprava téměř zastavila, soukromé automobily mají zakázán vjezd do některých částí města. "Řidičům, kteří budou přistiženi na silnici, hrozí zatčení," pohrozil starosta Bill de Blasio.

Nejezdí příměstské vlaky a na několika trasách ani metro. Úřady ale očekávají, že se situace postupně vrátí k normálu.

Ochromena je i metropole Washington, kde napadlo šedesát centimetrů sněhu. Z letišť na východním pobřeží zrušily aerolinky přes deset tisíc letů. Zatím je hlášeno devatenáct obětí extrémního počasí. Většina z nich zahynula při autonehodách, způsobených hustým sněžením. Dva lidé zemřeli na podchlazení.

V sobotu se tvořily na dálnicích dlouhé kolony. Například ve státě Kentucky někteří lidé strávili v automobilu devatenáct hodin. Kolona až dvouset vozidel stála na dálnici Interstate 77 v západní Virgínii.

Provoz na řadě silnic zpomalují sněžné pluhy, za kterými se "štosují“ nákladní automobily a kamióny.

Elektřina vypadla v sobotu Severní Karolině a v New Jersey, výpadek se dotkl přibližně 240 tisíc domácností.

Spíše než sníh je nyní větší hrozbou voda. Vysoké vlny zaplavují pobřeží silnice ve státech New Jersey a Delaware. Z města Wildwood byli evakuováni obyvatelé. V ulicích plavou ledničky nebo automaty na nápoje, uvádí televize CNN.

"Viděl jsem z okna, jak voda zaplavuje níže položené části města a rychle stoupá. Bylo to jako tsunami. Šel jsem přeparkovat auto a když jsem se vracel, už jsem procházel vodou," řekl televizi majitel restaurace Jason Pellegrini z pobřežního města Sea Isle City.

 

Právě se děje

Další zprávy