reklama
 
 

Po Si-laj dostal oficiální obžalobu, teď ho čeká soud

25. 7. 2013
Po Si-laj. Po Si-laj. | Foto: Reuters
Bývalý vysoce postavený čínský politik je obžalovaný z rozsáhlé korupce.

Peking - Bývalého vysoce postaveného čínského politika Po Si-laje ve čtvrtek obžalovali z korupce, přijímání úplatků a zneužívání moci.

Vznesení obžaloby otevírá cestu pro soudní proces, který by měl začít v nejbližších dnech - více než rok poté, co Po Si-laj spadl z výsluní v jednom z největších čínských politických skandálů, napsala agentura AP.

Oficiální tisková agentura Nová Čína upřesnila, že obžalobu vznesli žalobci ve východočínském městě Ťi-nan. Kdy začne samotný proces, zprávy zatím neuvádějí.

Po Si-laj byl šéfem komunistické strany v Čchung-čchingu. Jeho pád odstartoval loni na jaře záhadný útěk bývalého čchungčchingského policejního šéfa Wang Li-jüna na americký konzulát, kde se dotyčný skrýval 24 hodin.

Wang pak obvinil Poovu manželku z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. To zcela ukončilo slibnou kariéru politika, který si dělal ambice na jmenování do devítičlenného nejužšího vedení komunistické strany.

V březnu loňského roku byl Po odvolán z funkce stranického šéfa Čchung-čchingu a další měsíc vytlačen z 25členného čínského politbyra. V září ho vyloučili ze strany.

Poova manželka Ku Kchaj-laj dostala loni v srpnu za vraždu Brita trest smrti s dvouletým odkladem. Wang Li-jün dostal 15 let vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

Po vznesení formální obžaloby se dá očekávat, že proces začne co nevidět, píše zpravodaj BBC v Šanghaji John Sudworth.

autoři: Jana Černá, ČTK | 25. 7. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama