Po schválení nové ústavy už nebudu prezident, prohlásil Lukašenko v nemocnici

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2020 15:10
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko poprvé od začátku protestů proti údajnému zmanipulování voleb připustil, že odejde z prezidentského úřadu.
Alexandr Lukašenko na návštěvě nemocnice v Minsku.
Alexandr Lukašenko na návštěvě nemocnice v Minsku. | Foto: Reuters

V projevu, který pronesl během návštěvy nemocnice v běloruské metropoli Minsku, dal svůj odchod do souvislosti s novou ústavou.

"Jsem pro novou ústavu. Ne proto, že je zapotřebí nějaká demokracie. Nejde o demokracii (…) Ale co mě v téhle situaci znepokojuje: neznámému prezidentovi takovouhle ústavu nejde přenechat. To by bylo zle," citovala Lukašenka státní agentura Belta. Autoritářský prezident také ujistil, že mu nejde o to, aby si ústavu přizpůsobil sám sobě. "Žádnou ústavu si nepřizpůsobuji. S novou ústavou už s vámi nebudu spolupracovat jako prezident," řekl.

Návrh nové ústavy počítá s omezením prezidentských pravomocí, na přípravách dokumentu se však nepodílí opozice. Lukašenko ji rozmetal po velkých demonstracích proti jeho znovuzvolení prezidentem. Představitelé opozice jsou buď ve vazbě, nebo odešli do zahraničí. Prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská odcestovala do Litvy, držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Aleksijevičová do Německa.

Každou neděli se ale stále pořádají demonstrace, které policie tvrdě rozhání. Minulou neděli zatkla v Minsku 345 lidí. Podle serveru Tut.by se celkový počet lidí zadržených od srpna při demonstracích blíží číslu dvacet tisíc.

Rusko Lukašenka zatím podporuje, ale tento týden jej vyzvalo, aby "urychlil" práci na nové ústavě.

Video: Protesty v Minsku 22. listopadu

Protesty v Minsku, 22. 11. 2020 | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy