Po schválení nové ústavy už nebudu prezident, prohlásil Lukašenko v nemocnici

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2020 15:10
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko poprvé od začátku protestů proti údajnému zmanipulování voleb připustil, že odejde z prezidentského úřadu.
Alexandr Lukašenko na návštěvě nemocnice v Minsku.
Alexandr Lukašenko na návštěvě nemocnice v Minsku. | Foto: Reuters

V projevu, který pronesl během návštěvy nemocnice v běloruské metropoli Minsku, dal svůj odchod do souvislosti s novou ústavou.

"Jsem pro novou ústavu. Ne proto, že je zapotřebí nějaká demokracie. Nejde o demokracii (…) Ale co mě v téhle situaci znepokojuje: neznámému prezidentovi takovouhle ústavu nejde přenechat. To by bylo zle," citovala Lukašenka státní agentura Belta. Autoritářský prezident také ujistil, že mu nejde o to, aby si ústavu přizpůsobil sám sobě. "Žádnou ústavu si nepřizpůsobuji. S novou ústavou už s vámi nebudu spolupracovat jako prezident," řekl.

Návrh nové ústavy počítá s omezením prezidentských pravomocí, na přípravách dokumentu se však nepodílí opozice. Lukašenko ji rozmetal po velkých demonstracích proti jeho znovuzvolení prezidentem. Představitelé opozice jsou buď ve vazbě, nebo odešli do zahraničí. Prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská odcestovala do Litvy, držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Aleksijevičová do Německa.

Každou neděli se ale stále pořádají demonstrace, které policie tvrdě rozhání. Minulou neděli zatkla v Minsku 345 lidí. Podle serveru Tut.by se celkový počet lidí zadržených od srpna při demonstracích blíží číslu dvacet tisíc.

Rusko Lukašenka zatím podporuje, ale tento týden jej vyzvalo, aby "urychlil" práci na nové ústavě.

Video: Protesty v Minsku 22. listopadu

Protesty v Minsku, 22. 11. 2020 | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy