Po razii u Trumpa zaplavila sítě nenávistná rétorika, fanoušci mluví o válce a palbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2022 19:36
Po zprávách o domovní prohlídce v sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa následovala eskalace násilné rétoriky na sociálních sítích, upozorňují američtí novináři a analytici. Jeho fanoušci podle nich začali více mluvit o blížící se "občanské válce" nebo o přípravě zbraní a munice. Republikánští politici situaci využívají k politickým útokům, místo aby volali po klidu, píše NBC News.
Foto: Reuters

"Trumpovi stoupenci se VELMI těší z myšlenky občanské války," poznamenala v noci na dnešek na Twitteru výzkumnice z Marylandské univerzity Caroline Orrová, která se zabývá dezinformacemi a extremismem na internetu. K vyjádření připojila koláž několika příspěvků ze stejné sociální sítě, v nichž se píše o občanské válce nebo se objevuje volání do zbraně.

Analytická společnost Dataminr zaznamenala v pondělí večer několikanásobný nárůst výskytu tweetů o občanské válce. V noci opět poklesl, dopoledne amerického času byl ale znovu zvýšený, přičemž maximem byl desetinásobek běžné frekvence, napsal reportér televize CNN Donie O'Sullivan.

Extrémní rétorika přichází často z anonymních účtů, přiživují ji však i známé osobnosti se statisíci sledujících. Přední aktivista republikánského tábora Charlie Kirk například na Twitteru vznesl řečnickou otázku, proč si lidé současnou situaci "nechávají líbit". Populární youtuber Steven Crowder zase prohlásil, že "zítra je válka".

Trumpovo bydliště na Floridě v pondělí prohledali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Podle informovaných zdrojů amerických médií prohlídka souvisela s podezřením, že Trump nesprávně nakládal s oficiálními záznamy včetně materiálů podléhajících utajení. Tisk už před několika měsíci informoval, že exprezident si po odchodu z Bílého domu do svého floridského resortu Mar-a-Lago odvezl 15 krabic s materiály včetně vládních dokumentů, čímž mohl porušit zákon o prezidentských záznamech.

Ve skupině TheDonald na sociální síti Reddit, kde se sdružují radikální Trumpovi příznivci, bylo bezprostředně po razii nejlépe hodnoceným příspěvkem sdělení "připravit k palbě". "Tohle je asi nejhorší (intenzita výzev k násilí), co jsem viděl od 5. ledna 2021," řekl reportér NBC News Ben Collins, který se specializuje na mapování extremismu v USA. Odkazoval na předvečer povolebních nepokojů, při kterých Trumpovi příznivci vtrhli do washingtonského Kapitolu. "Mluví se o tom, že čas na plánování vypršel a že je třeba začít konat," dodal.

Republikánští politici mezitím obviňují federální ministerstvo spravedlnosti z politicky motivovaného jednání a kritizují FBI, byť zatím nic nenasvědčovalo nekorektnímu postupu. Radikálnější kongresmani jako Paul Gosar nebo Marjorie Taylorová Greeneová dokonce volají po zrušení FBI nebo se přidávají ke sdílení obrácené americké vlajky, aby vyjádřili, že USA jsou podle nich v ohrožení.

"Mnozí prominentní republikáni se rychle uchýlili k politikaření, místo aby počkali, až vyjdou najevo fakta," píše NBC News. Vývoj je podle televize další připomínkou současného stavu americké politiky. "Jakékoli obvinění, že se Trump dopustil něčeho nekalého, bere většina republikánů jako test loajality vůči bývalému prezidentovi," dodává.

Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy