Po řádění vandalů v muzeu Francie zpřísní tresty

man
8. 10. 2007 15:30
Zničených uměleckých děl ve Francii přibývá
Terčem útoku se stal tento Monetův obraz - Argenteulský most.
Terčem útoku se stal tento Monetův obraz - Argenteulský most. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Pětičlenné skupině vandalů se v noci ze soboty na neděli podařilo zaskočit ostrahu proslulého pařížského muzea D´Orsay.

Muži pronikli do budovy zadních vchodem a i když spustili alarm, podařilo se jim zničit obraz Claude Moneta a uprchnout. Do plátna několikrát uhodili a udělali v něm díru o průměru deseti centimetrů.

Je to už několikátý případ ničení památek v muzeích a galeriích za poslední měsíce. Francouzská ministryně kultury Christine Albanelová žádá pro útočníky přísnější tresty.

Útočníci na historii

"Musíme najít způsob, jak proti těmto lidem přitvrdit. Nikdo nemůže beztrestně ničit v muzeích, kostelech nebo galeriích. Jsou to lidé, kteří útočí na naši historii," uvedla ministryně.

O přísnějších postizích těchto činů už prý předběžně jednala s ministryní spravedlnosti Rachidou Datiovou.

Francouzi v sobotu večer oslavovali postup na mistrovství světa v ragby. S tím zřejmě souvisel útok na Monetův obraz.
Francouzi v sobotu večer oslavovali postup na mistrovství světa v ragby. S tím zřejmě souvisel útok na Monetův obraz. | Foto: Reuters

Novinářům také řekla, že podle prvních analýz napadený Monetův obraz z roku 1874 s názvem Argenteuilský most (Le Pont d´Argenteuil) půjde opravit a zrestaurovat.

Šlo o ragbyové fanoušky?

Policie se domnívá, že pětice mužů, která pronikla do muzea D´Orsay, byla podle všeho pod vlivem alkoholu. Dává případ do souvislosti s oslavami sobotního vítězství franouzských ragbistů nad týmem Nového Zélandu na mistrovství světa v ragby.

Vloni se odehrál podobný incident v Pompidouově centru v Paříži. Muž tam kladivem napadl díla dadaistického umělece Marcela Duchampa.

Shodou okolností dnes začíná i soudní proces se ženou, která políbila jeden z obrazů vystavených v Avignonu. Na plátně poté zůstal otisk její rtěnky. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy