Po potratech přišly na řadu i rozvody. Irové je chtějí usnadnit, rozhodli v referendu

ČTK ČTK
26. 5. 2019 9:32
Irové v pátečním referendu podpořili zrušení dosavadních tvrdých rozvodových pravidel. Podle v neděli zveřejněných výsledků se takto vyjádřilo přes 82 procent hlasujících. K rozvodům dostali možnost se vyslovit v rámci voleb do Evropského parlamentu. K urnám přišlo přes 50 procent oprávněných voličů.
Foto: Isifa/Thinkstock

Zatímco výsledek výběru europoslanců může být zveřejněn stejně jako ve zbytku zemí Evropské unie až po 23:00 SELČ, tedy poté, co eurovolby skončí v celé EU, oficiální výsledek referenda volební úřady oznámily už nyní. Vyplývá z nich, že za účasti 50,8 procenta se pro uvolnění zákona o rozvodech vyslovilo 82,1 procent.

Referendum obsahovalo návrh zrušení ústavního požadavku, aby páry před rozvodem žily nejméně čtyři roky odděleně. Voliči se vyslovili pro to, aby byl tento požadavek ze zákona odstraněn. O nové podobě normy o rozvodech rozhodne v budoucnu irský parlament.

Ministryně kultury Josepha Madiganová řekla stanici RTÉ, že voliči projevili zájem "systém zlidštit". Řekla, že převaha, s níž lidé rozhodli, ji překvapuje, avšak není překvapena "laskavostí a soucitem" Irů.

Podobně loni Irsko zrušilo zákon o zákazu potratů. Vláda v minulosti oznámila, že chce navrhnout zákon, v němž bude požadovaná odluka manželů zkrácena na dva roky ze tří, jež budou rozvodu předcházet. Irsko také bude uznávat rozvody, o nichž se rozhodne v zahraničí.

Kromě referenda a eurovoleb se v pátek konaly i místní volby a hlasy v nich odevzdané se stále sčítají.

 

Právě se děje

Další zprávy