Po poradě s papežem: Biskup prověří sexuální skandály

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2010 20:36
Debatu, že na sexuálních deliktech kněžích má podíl celibát, papež odmítá.
Papež ustoupit nehodlá, kněží se ženit nebudou
Papež ustoupit nehodlá, kněží se ženit nebudou | Foto: Jan Langer

Vatikán - Šéf německé biskupské konference Robert Zollitsch oznámil jmenování pověřeného biskupa, který se bude v Německu zabývat případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Zollitsch to řekl poté, co jej k soukromé audienci přijal papež Benedikt XVI.

Arcidiecéze v Mnichově, kterou koncem 70. a na začátku 80. let vedl současný papež, dnes poprvé přiznala pochybení v aféře spojené se zneužíváním.

"Je třeba nekompromisně zjistit všechny možné příčiny skandálů. To zahrnuje otázku vzdělávání kněží, stejně jako otázku dopadů sexuální revoluce na generaci roku 1968. To zahrnuje i téma celibátu a osobního rozvoje. A patří k tomu i notná dávka upřímnosti jak v církvi, tak ve společnosti," cituje agentura APA z publikace pro diecézi.

Papež: rušení celibátu není možné

Papež v této souvislosti odmítl diskuzi o případném zrušení celibátu kněžích. Sexuální zdrženlivost podle něj není přežitkem, ale důležitým důkazem naprosté oddanosti katolické církvi. Předtím se totiž vídeňský biskup vyjdářil v tom smyslu, že na sexuálních deliktech kněžích může mít podíl právě celibát, a navrhl ho přehodnotit.

Sexuální skandál mezi tím nabyl mezinárodních rozměrů, když se na veřejnost dostaly další obdobné případy v Irsku, Nizozemsku a právě Rakousku.

Německý skandál se týká obtěžování zhruba 170 členů chlapeckého pěveckého sboru, ke kterému mělo docházet v padesátých a šedesátých letech minulého století. Sbor vedl mimo jiné také papežův bratr, ale podle vlastních slov až poté, co mělo k obtěžování dětí dojít.

Jedním ze svědků případu je bývalý člen sboru Norbert Denef, který byl podle vlastních slov obtěžován několik let. Až do svých čtyřiceti lety si myslel, že byl jedinou obětí, nyní ale vyšlo najevo, že podobných případů byly desítky.

 

Právě se děje

Další zprávy