Jako by nám strhli strup z rány. Po vraždě policisty je Kapitol opět přísně střežen

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2021 23:04
Nad plány kolem postupného uvolňování bezpečnostních opatření v sídle amerického Kongresu opět visí otazníky. Napsala to v sobotu agentura AP poté, co v pátek v areálu Kapitolu 25letý útočník s nožem zabil jednoho policistu. Podle zpravodajky společnosti BBC jsou na místě znovu uzavírky ulic a dodatečné jednotky bezpečnostních složek.
Útočník v pátek zabil jednoho z policistů, kteří Kapitol střežili.
Útočník v pátek zabil jednoho z policistů, kteří Kapitol střežili. | Foto: Reuters

Zvýšená míra bezpečnostních opatření trvá už skoro tři měsíce. Je důsledkem nepokojů ze 6. ledna, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých.

V posledních týdnech se postupně snižoval počet příslušníků národní gardy nasazených v Kapitolu, také byl odstraněn vnější ze dvou plotů vztyčených v reakci na nepokoje. Nový incident, při kterém kromě policisty zemřel také útočník Noah Green, by ale návrat k režimu bližšímu "normálnímu" provozu mohl zpomalit, píše AP.

Jeden plot Kapitol stále obepíná, Green se nicméně v pátek dostal dovnitř, a to skrze vjezd pro zákonodárce a zaměstnance. Policii se podle AP nedaří najít ideální nastavení bezpečnostních opatření, zatímco členové Kongresu mají výhrady k současnému stavu, zejména kvůli oplocení. Kdy zbývající plot zmizí, ovšem není jasné, stejně jako harmonogram otevírání areálu pro veřejnost.

"Jsme zpátky u zablokovaných silnic, dodatečných jednotek a pochmurné nálady," napsala v noci na dnešek zpravodajka BBC Samantha Granvilleová. Lidé, kteří v sídle Kongresu pracují, prý popisovali svou nervozitu a obavy. "Je pro ně znepokojivé, že i se zvýšeným zabezpečením došlo k události, která vedla ke smrti policisty," dodává Granvilleová.

"Dnes nám tady byl znovu stržen strup z rány," řekl AP kongresman Tim Ryan, který předsedá výboru dohlížejícímu na zabezpečení Kapitolu. Žádná nová rozhodnutí kolem uvolňování opatření podle něj zatím nepadla, po pátečním útoku prý budou zákonodárci "všechno přezkoumávat".

K věci se následně vyjádřil i lídr senátorů Demokratické strany Chuck Schumer, podle kterého páteční události jen posílily "potřebu zabývat se bezpečností v Kapitolu komplexním způsobem". Kromě výboru kongresmana Ryana se tomuto tématu věnují i dva výbory Senátu.

Noah Green, podezřelý z útoku na policistu před americkým Kapitolem.
Noah Green, podezřelý z útoku na policistu před americkým Kapitolem. | Foto: Reuters

Proč v pátek 25letý Green vjel s autem do areálu Kapitolu a následně se vrhl s nožem na policisty, zůstávalo i dnes nejasné. AP ovšem s odvoláním na nejmenovaného činitele napsala, že muž ze státu Indiana měl problémy s přeludy, paranoidními stavy a sebevražednými myšlenkami. Na internetu se Green prezentoval i jako přívrženec skupiny Nation of Islam, což je hnutí hlásající "černošský nacionalismus".

"Vyšetřovatelé se domnívají, že šlo o izolovaný čin duševně nevyrovnaného mladého muže," shrnuje AP.

Video: Nové záběry z Kapitolu ukazují děsivou převahu vzbouřenců a bezmoc policistů

V americkém Senátu začali předkládat důkazy v procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten je obviněný z vyprovokování násilností v Kongresu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy