Po obřích požárech přijdou lijáky. Shořelá města v Kalifornii pohltí hluboké bahno

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 11. 2018 15:47
Už dvanáct dní bojují američtí hasiči s rozsáhlým lesním požárem v Kalifornii. Teď jim má konečně pomoct déšť. Peklo, ve kterém zemřelo nejméně 79 lidí, se sice zmírní dešťovými přeháňkami, ale zároveň vyvstane nový problém - hluboké bahno. Na vypálené půdě nezbyla žádná vegetace, která by vodu vsákla.
Lesní požáry v Kalifornii zatím usmrtily 31 lidí a stovky se nadále pohřešují. Podle počtu obětí jde o nejhorší požáry v dějinách tohoto státu. | Video: Reuters

Bahno a promáčená půda navíc zkomplikují pátrání po stovkách pohřešovaných. Sesuvy bahna navíc budou představovat další překážku pro hasiče, kteří stále ještě bojují s ohněm.

"Zápasí teď s požárem v horských oblastech. Prašné cesty se změní na bahno, což bude další nebezpečí," citovala televizní stanice CNN Scotta McLeana, šéfa protipožární agentury.

První déšť má přijít ve středu ráno, další v pátek. Obří požár neuhasí, ale podle požárníků může alespoň zamezit tomu, aby se dál neřízeně šířil.

Jde o nejtragičtější požár v moderní historii Kalifornie. Podle agentury AP záchranáři pátrají po téměř 700 pohřešovaných. A postupují pomalu. I přesto, že ještě před pár dny počet nezvěstných hodně přesahoval tisícovku.

Pátrání totiž provázejí zmatky. Mnoho lidí je na seznamu zapsáno víckrát, jen třeba překlepem ve jméně, další ze seznamu už byli nalezeni mrtví, jen se jejich jméno nestihlo vyškrtnout. Zprávy o těch, kteří se našli, dávají jejich příbuzní na sociální sítě a může trvat, než ze seznamu zmizí.

Voda smete spálené trosky

To ale nic nemění na tom, že stovky lidí stále marně čekají na to, až jim úřady dají informace o tom, kde jsou jejich blízcí. Ty spolupracují s Červeným křížem ve snaze monitorovat, kdo přichází do táborů pro evakuované obyvatele Kalifornie.

Úřady nejspíš budou muset ubytovací zařízení znovu přesunout. Tentokrát ne kvůli ohni, ale vodě. Na severu Kalifornie hrozí záplavy. Během tohoto týdne očekávají meteorologové hned dvě bouřky.

Voda může spláchnout a po okolí roznést nečistoty ze spálených trosek. Není jich málo, požár už spálil oblast velkou přes 151 tisíc akrů a stále hoří. Místní úřady odhadují, že se plameny nepodaří zlikvidovat dříve než na konci měsíce.

Video: Nejtragičtější požár v historii Kalifornie za sebou nechává jen popel a trosky

Zbyly jen trosky a popel. Děsivý požár Woolsey pohltil okolí Malibu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy