Po obřích požárech přijdou lijáky. Shořelá města v Kalifornii pohltí hluboké bahno

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 11. 2018 15:47
Už dvanáct dní bojují američtí hasiči s rozsáhlým lesním požárem v Kalifornii. Teď jim má konečně pomoct déšť. Peklo, ve kterém zemřelo nejméně 79 lidí, se sice zmírní dešťovými přeháňkami, ale zároveň vyvstane nový problém - hluboké bahno. Na vypálené půdě nezbyla žádná vegetace, která by vodu vsákla.
Lesní požáry v Kalifornii zatím usmrtily 31 lidí a stovky se nadále pohřešují. Podle počtu obětí jde o nejhorší požáry v dějinách tohoto státu. | Video: Reuters

Bahno a promáčená půda navíc zkomplikují pátrání po stovkách pohřešovaných. Sesuvy bahna navíc budou představovat další překážku pro hasiče, kteří stále ještě bojují s ohněm.

"Zápasí teď s požárem v horských oblastech. Prašné cesty se změní na bahno, což bude další nebezpečí," citovala televizní stanice CNN Scotta McLeana, šéfa protipožární agentury.

První déšť má přijít ve středu ráno, další v pátek. Obří požár neuhasí, ale podle požárníků může alespoň zamezit tomu, aby se dál neřízeně šířil.

Jde o nejtragičtější požár v moderní historii Kalifornie. Podle agentury AP záchranáři pátrají po téměř 700 pohřešovaných. A postupují pomalu. I přesto, že ještě před pár dny počet nezvěstných hodně přesahoval tisícovku.

Pátrání totiž provázejí zmatky. Mnoho lidí je na seznamu zapsáno víckrát, jen třeba překlepem ve jméně, další ze seznamu už byli nalezeni mrtví, jen se jejich jméno nestihlo vyškrtnout. Zprávy o těch, kteří se našli, dávají jejich příbuzní na sociální sítě a může trvat, než ze seznamu zmizí.

Voda smete spálené trosky

To ale nic nemění na tom, že stovky lidí stále marně čekají na to, až jim úřady dají informace o tom, kde jsou jejich blízcí. Ty spolupracují s Červeným křížem ve snaze monitorovat, kdo přichází do táborů pro evakuované obyvatele Kalifornie.

Úřady nejspíš budou muset ubytovací zařízení znovu přesunout. Tentokrát ne kvůli ohni, ale vodě. Na severu Kalifornie hrozí záplavy. Během tohoto týdne očekávají meteorologové hned dvě bouřky.

Voda může spláchnout a po okolí roznést nečistoty ze spálených trosek. Není jich málo, požár už spálil oblast velkou přes 151 tisíc akrů a stále hoří. Místní úřady odhadují, že se plameny nepodaří zlikvidovat dříve než na konci měsíce.

Video: Nejtragičtější požár v historii Kalifornie za sebou nechává jen popel a trosky

Zbyly jen trosky a popel. Děsivý požár Woolsey pohltil okolí Malibu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy