Desítky zraněných i zatčených. Noční střety v Jerevanu odnesli i opoziční politici

ČTK ČTK
21. 7. 2016 12:11
Arménská policie zasahovala v Jerevanu, kde se shromáždil dav demonstrantů podporujících ozbrojené útočníky. Ti nadále drží čtyři rukojmí. Kromě zranění na obou stranách bylo zatčeno množství demonstrantů, včetně opozičních politiků. Potyčky vypukly, když demonstranti chtěli donést útočníkům jídlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jerevan - Arménská policie v noci na čtvrtek v Jerevanu rozehnala demonstranty, kteří se shromáždili poblíž policejní strážnice. V té jsou nadále drženi čtyři rukojmí.

Protestující po policii házeli kamení, ta odpověděla slzným plynem a ohlušujícími granáty. Při střetu bylo podle ministerstva zdravotnictví zraněno nejméně 51 lidí, včetně 25 policistů.

Asi dva tisíce demonstrantů pokračovaly v protestech a stavěly barikády, než je policie rozehnala. Zatčeno bylo podle agentury Interfax asi třicet lidí. Mezi těmi se podle agentury AFP ocitlo i 15 opozičních politiků.

Potyčky vypukly poté, co policisté odmítli demonstrantům dovolit, aby ozbrojencům na strážnici donesli jídlo.

Skupina útočníků v neděli obsadila policejní stanici v Jerevanu a zadržuje tam několik policistů jako rukojmí. K útoku se přihlásila skupina spojená s radikální opozicí. Žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady s útočníky vyjednávají a veřejnost ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace.

Útočníci zatím propustili čtyři rukojmí. Mezi dalšími čtyřmi stále v zajetí je druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny. Ta podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability.

 

Právě se děje

Další zprávy