reklama
 
 

Čeká nás ta těžší část, komentoval Juncker posun v brexitu. Británie se dohodla na hranici s Irskem

Aktualizováno 8. 12. 2017 10:19
Výsledek jednání o třech základních tématech první fáze brexitového rokování označil Juncker za kompromis.

Brusel - Předseda Evropské komise oznámil, že v rozhovorech o brexitu nastal posun dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z Evropské unie. Jean-Claude Juncker to řekl po pátečním ranním setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Jednání o budoucím uspořádání obchodních vztahů mezi Británií a Evropskou unií zajistí, že mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne tvrdá hranice a také že bude zachována ekonomická integrita Británie, řekla Mayová na společné tiskové konferenci. 

Podle premiérky dohoda o obchodních vztazích mezi EU a Británií bude výhodná i pro Severní Irsko.

Juncker označil výsledek první fáze brexitového rokování za kompromis a závěr dlouhé a intenzivní diskuse. Nadcházející jednání o budoucnosti budou ale podle něj tou těžší částí brexitových rozhovorů. EU prý potřebuje vyjasnit, jak si Británie budoucí vztahy přesně představuje.

Konečné rozhodnutí, zda rozhovory například o nových obchodních vztazích skutečně budou moci začít, musí učinit premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí unie na summitu příští týden. "Jsem si jist, že náš pohled budou sdílet," prohlásil Juncker.

Jednání s Iry

Mayové a zástupcům Evropské unie se zatím podařilo dokončit rámcovou dohodu o řešení tří základních témat první etapy brexitových rozhovorů, což při jejich posledním setkání v pondělí nebylo ještě kvůli vnitřním sporům v Británii možné.

"Britská premiérka mne ujistila, že má podporu britské vlády," řekl novinářům Juncker.

Počátkem týdne odmítla kompromis podpořit severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž šéfkou nyní Mayová ještě v noci na pátek jednala. Premiérka v pátek prohlásila, že domluvené řešení zajistí neexistenci tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem i zachování ekonomické integrity Velké Británie.

Obě strany se v pátek shodly na textu společné zprávy o postupu první fáze rozhovorů, kterou společně připravili šéfové vyjednávacích týmů, tedy Michel Barnier za EU27 a David Davis za britskou stranu. Na tomto základě má vzniknout definitivní dohoda o podobě samotného brexitu. Británie z EU odejde na konci března 2019.

Londýn změnil text návrhu na dohodu o brexitu

Británie podstatně změnila text svého návrhu dohody s Evropskou unií o brexitu. Prohlásila to šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová, se kterou jednala Mayová před odletem do Bruselu k jednání s Junckerem.

Mayová se při rozhovoru s Fosterovou snažila nalézt kompromis mezi dosud neslučitelnými požadavky DUP a irského premiéra Lea Varadkara ohledně hranice mezi oběma částmi irského ostrova. Otázka hranice je jedním ze zásadních témat, jejichž vyjasněním podmiňuje EU posun v jednáních o brexitu.

Fosterová novinářům řekla, že ji výsledek rokování s Mayovou potěšil. "Ukázalo se, že nebude existovat žádná červená čára v Irském moři (oddělujícím Severní Irsko od zbytku Británie). Jasně bylo potvrzeno, že celé Spojené království opouští Evropskou unii, že opouští jednotný trh a celní unii," uvedla.

Podle šéfky DUP stále ještě existují nevyjasněné otázky, k jejichž vyřešení pro nedostatek času nedošlo. "Domníváme se, že bylo třeba dál jednat. Ale premiérka se rozhodla odjet do Bruselu," řekla Fosterová.

autor: ČTK | 8. 12. 2017 7:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama