Vira Savčenková navštívila sestru ve vězení. Z Ruska se málem nevrátila

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 16:55
Sestra Nadiji Savčenkové byla zadržena v Rusku poté, co ukrajinskou letkyni navštívila ve vězení. Oznámila to v noci na čtvrtek ruská média. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil ministerstvu zahraničí, aby se zasadilo o její návrat do vlasti. Vira byla ve středu na návštěvě své sestry ve věznici v západoruském Novočerkassku. Když se chtěla vrátit na Ukrajinu, byla na hranicích zadržena a ruští policisté jí odebrali pas. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už je zpět na Ukrajině.
Vira Savčenková.
Vira Savčenková. | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev - Vira Savčenková, sestra v Rusku vězněné ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové, která byla v noci zadržena v Rusku, je zpět na Ukrajině.

Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle ruských médií byl důvodem zadržení zatykač vydaný za údajnou urážku ruského soudu.

"Generální konzul v (ruském) Rostově mě právě informoval, že Vira Savčenková překročila ukrajinské hranice a je už zpět ve vlasti," napsal Porošenko na svém twitterovém účtu.

Vira byla ve středu na návštěvě své sestry ve věznici v západoruském Novočerkassku, kde si Nadija Savčenková odpykává trest 22 let vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Když se chtěla Vira vrátit na Ukrajinu, byla na hranicích zadržena a ruští policisté jí odebrali pas.

Soud v čečenské metropoli Grozném prý Vira Savčenková urazila během procesu se dvěma Ukrajinci Mykolou Karpjukem a Stanislavem Klychem. Oba jsou v Čečensku souzeni za údajnou účast v bojích proti ruským vojákům v polovině 90. let.

Podle nepotvrzených informací byla Vira Savčenková převezena ukrajinským diplomatickým vozidlem na ukrajinský generální konzulát v ruském Rostově na Donu. Ruská oficiální místa na incident nereagovala.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes vyzval kyjevské ministerstvo zahraničních věcí, aby učinilo vše pro návrat zadržené Viry Savčenkové na Ukrajinu. Podle agentury Reuters ukrajinský prezident informoval i své zahraniční partnery.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí obvinil ruskou policii, že ukrajinské diplomatické vozidlo na hranicích zablokovala a znemožňovala mu odjet. "Doufám, že zadržení Viry Savčenkové neznamená nový problém s rukojmím, za jehož osvobození budeme bojovat," konstatoval mluvčí Dmytro Kuleba.

Vira Savčenková je mladší sestrou čtyřiatřicetileté Nadiji, která se po svém zadržení v Rusku stala ukrajinskou národní hrdinkou a poslankyní parlamentu. Nadiju v červnu 2014 zadrželi východoukrajinští separatisté, když údajně naváděla ukrajinskou minometnou palbu do prostoru, kde se nacházeli ruští žurnalisté. Savčenková vinu za jejich smrt popírá a tvrdí, že byla do Ruska unesena.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy