Po náletu vybuchly u damašského letiště zásobníky s palivem. Armáda Izraele odmítla útok komentovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2017 20:45
Podle zdroje, na který se odkazuje televize libanonského Hizballáhu, mohl exploze způsobit nálet izraelských letadel. Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu. Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale žádné zprávy nehovoří o obětech ani zraněných.
Kamera zachytila výbuchy u damašského letiště. Nálet zničil zásobníky s palivem | Video:

Damašek/Jeruzalém - Ve skladech u damašského mezinárodního letiště vybuchly zásobníky s palivem. Oznámila to televize libanonského Hizballáhu, který v syrském konfliktu bojuje na straně syrské vlády.

Damašek poté prostřednictvím své oficiální tiskové agentury SANA informoval, že "vojenský cíl" se stal terčem několika izraelských raket vypálených z Golanských výšin. Prohlášení se zmiňuje pouze o materiálních škodách.

Podle tohoto zdroje mohl exploze způsobit nálet izraelských letadel.

Podle agentury Reuters bylo zasaženo místo, na němž jsou vykládány zbraně posílané z Teheránu. 

Syrský vojenský zdroj uvedl, že izraelský útok vyvolal výbuchy a materiální škody. "Syrská armáda a její spojenci zmaří izraelské spiknutí na okupovaných Golanských výšinách a budou dále ničit spolupracovníky nepřítele," citoval libanonský server An-Našra nejmenovaný syrský vojenský zdroj.

Izraelská armáda vpodvečer na svém twitteru bez podrobností oznámila, že její systém protivzdušné obrany Patriot sestřelil nad Golanskými výšinami vzdušný cíl. Informace vyvolala spekulace, zda nešlo o pokus Hizballáhu o odvetu, některá izraelská média ale uvedla, že se zřejmě jednalo o bezpilotní letoun. Armádní mluvčí odmítl událost komentovat.

Rusko jako spojenec Damašku varovalo před eskalací. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Izrael a další země by se měly vyvarovat akcí zvyšujících napětí. Zdůraznil také, že je třeba respektovat svrchovanost Sýrie, a dodal, že ruská armáda je ve stálém kontaktu s izraelskou.

Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu.

Sýrie kontroluje na strategických Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů.

Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale žádné zprávy nehovoří o obětech ani zraněných.

Televize Hizballáhu Al-Manár oznámila, že zasažen byl sklad zbraní a cisterny s palivem a že si útok vyžádal jen materiální škody, nikoli oběti na životech.

Zdroje ze syrské opozice, které citovala agentura Reuters, uvádějí, že zasažený sklad zbraní používaly milice podporované Íránem.

V souladu s izraelskou politikou

Mluvčí izraelské armády akci odmítl komentovat, ale Kac rozhlasu řekl, že je útok v souladu s izraelskou politikou, která má bránit vyzbrojování Hizballáhu.

"Mohu potvrdit, že ten incident v Sýrii je naprosto v souladu s izraelskou politikou bránit pašování moderních zbraní z Íránu k Hizballáhu přes Sýrii. Premiér řekl, že kdykoli získáme tajnou informaci o pokusu vybavit Hizballáh pokročilými zbraněmi, budeme jednat," řekl Kac.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že exploze byla velmi silná a byla slyšet i v Damašku. Letiště je od syrské metropole vzdáleno asi 25 kilometrů. "Co výbuchy způsobilo, nevíme, ale na několika místech hoří," oznámila SOHR.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že ve skladu bylo velké množství íránských zbraní dodaných do Sýrie leteckou cestou. Určeny byly hlavně Hizballáhu, který stojí v čele oddílů podporovaných Teheránem a které čítají podle Reuters několik tisíc lidí.

Izrael do války v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika úderů na zbrojní konvoje Hizballáhu. Izraelská vláda chce této organizaci, která bojuje proti Izraeli, zabránit dozbrojovat své oddíly v Libanonu íránskými zbraněmi.

V lednu syrská armáda obvinila Izrael z náletu na leteckou základnu na damašském předměstí Mazza. Sídlí tam tajná služba syrského letectva. Loni Izrael několika raketami zasáhl okolí této základny a premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že Izrael útočil v minulosti na několik zbrojních konvojů určených Hizballáhu.

Letos v březnu izraelská letadla útočila na cíle u historické Palmýry. Podle izraelských zdrojů tento útok mířil na Hizballáh a jeho spojence. Syrská armáda na izraelský nálet odpověděla raketovou palbou, incident je označován zatím za nejvážnější střet syrské a izraelské armády za šestileté války.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy