Po náletu vybuchly u damašského letiště zásobníky s palivem. Armáda Izraele odmítla útok komentovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2017 20:45
Podle zdroje, na který se odkazuje televize libanonského Hizballáhu, mohl exploze způsobit nálet izraelských letadel. Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu. Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale žádné zprávy nehovoří o obětech ani zraněných.
Kamera zachytila výbuchy u damašského letiště. Nálet zničil zásobníky s palivem | Video:

Damašek/Jeruzalém - Ve skladech u damašského mezinárodního letiště vybuchly zásobníky s palivem. Oznámila to televize libanonského Hizballáhu, který v syrském konfliktu bojuje na straně syrské vlády.

Damašek poté prostřednictvím své oficiální tiskové agentury SANA informoval, že "vojenský cíl" se stal terčem několika izraelských raket vypálených z Golanských výšin. Prohlášení se zmiňuje pouze o materiálních škodách.

Podle tohoto zdroje mohl exploze způsobit nálet izraelských letadel.

Podle agentury Reuters bylo zasaženo místo, na němž jsou vykládány zbraně posílané z Teheránu. 

Syrský vojenský zdroj uvedl, že izraelský útok vyvolal výbuchy a materiální škody. "Syrská armáda a její spojenci zmaří izraelské spiknutí na okupovaných Golanských výšinách a budou dále ničit spolupracovníky nepřítele," citoval libanonský server An-Našra nejmenovaný syrský vojenský zdroj.

Izraelská armáda vpodvečer na svém twitteru bez podrobností oznámila, že její systém protivzdušné obrany Patriot sestřelil nad Golanskými výšinami vzdušný cíl. Informace vyvolala spekulace, zda nešlo o pokus Hizballáhu o odvetu, některá izraelská média ale uvedla, že se zřejmě jednalo o bezpilotní letoun. Armádní mluvčí odmítl událost komentovat.

Rusko jako spojenec Damašku varovalo před eskalací. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Izrael a další země by se měly vyvarovat akcí zvyšujících napětí. Zdůraznil také, že je třeba respektovat svrchovanost Sýrie, a dodal, že ruská armáda je ve stálém kontaktu s izraelskou.

Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu.

Sýrie kontroluje na strategických Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů.

Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale žádné zprávy nehovoří o obětech ani zraněných.

Televize Hizballáhu Al-Manár oznámila, že zasažen byl sklad zbraní a cisterny s palivem a že si útok vyžádal jen materiální škody, nikoli oběti na životech.

Zdroje ze syrské opozice, které citovala agentura Reuters, uvádějí, že zasažený sklad zbraní používaly milice podporované Íránem.

V souladu s izraelskou politikou

Mluvčí izraelské armády akci odmítl komentovat, ale Kac rozhlasu řekl, že je útok v souladu s izraelskou politikou, která má bránit vyzbrojování Hizballáhu.

"Mohu potvrdit, že ten incident v Sýrii je naprosto v souladu s izraelskou politikou bránit pašování moderních zbraní z Íránu k Hizballáhu přes Sýrii. Premiér řekl, že kdykoli získáme tajnou informaci o pokusu vybavit Hizballáh pokročilými zbraněmi, budeme jednat," řekl Kac.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že exploze byla velmi silná a byla slyšet i v Damašku. Letiště je od syrské metropole vzdáleno asi 25 kilometrů. "Co výbuchy způsobilo, nevíme, ale na několika místech hoří," oznámila SOHR.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že ve skladu bylo velké množství íránských zbraní dodaných do Sýrie leteckou cestou. Určeny byly hlavně Hizballáhu, který stojí v čele oddílů podporovaných Teheránem a které čítají podle Reuters několik tisíc lidí.

Izrael do války v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika úderů na zbrojní konvoje Hizballáhu. Izraelská vláda chce této organizaci, která bojuje proti Izraeli, zabránit dozbrojovat své oddíly v Libanonu íránskými zbraněmi.

V lednu syrská armáda obvinila Izrael z náletu na leteckou základnu na damašském předměstí Mazza. Sídlí tam tajná služba syrského letectva. Loni Izrael několika raketami zasáhl okolí této základny a premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že Izrael útočil v minulosti na několik zbrojních konvojů určených Hizballáhu.

Letos v březnu izraelská letadla útočila na cíle u historické Palmýry. Podle izraelských zdrojů tento útok mířil na Hizballáh a jeho spojence. Syrská armáda na izraelský nálet odpověděla raketovou palbou, incident je označován zatím za nejvážnější střet syrské a izraelské armády za šestileté války.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Řidič u Jasenné na Zlínsku zemřel po nárazu do stromu, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 33 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy