Po Lvově vyhlásilo nezávislost Zakarpatsko

Jiří Just Alexandra Malachovská Jiří Just, Alexandra Malachovská
20. 2. 2014 18:00
Západ Ukrajiny odmítl poslušnost režimu Viktora Janukovyče.
Lvov, 19. 2.
Lvov, 19. 2. | Foto: Reuters

Kyjev (od našich spolupracovníků) - Bitva o Kyjev se změnila v bitvu o Ukrajinu. Povstání se přelilo do regionů a správní úřady na mnoha místech země houfně přecházejí do rukou opozice.

Užhorod, Luck, Vinnycja, Žytomyr, Chmelnyckyj, Sumy, Poltava, ale také Charkov nebo Dněpropetrovsk. Tam všude ovládly ulice masové akce, při nichž lidé obsazují správní budovy. Zmocňují se také policejních služeben, podle dostupných informací i skladů zbraní.

Ukrajina ve válce

Lvov, 19. 2.
Lvov, 19. 2. | Foto: Reuters

Nejvýbušnější je situace ve Lvově, tradiční baště protivníků režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Místní opozice tam vyhlásila "politickou autonomii", tedy fakticky nezávislost na Kyjevu.

V Zakarpatské oblasti nejprve opustili vládní Stranu regionů všichni poslanci. Tamní oblastní rada pak - stejně jako ve Lvově -  oznámila nezávislost na režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

"Zakarpatsko je osvobozeno od Janukovyčovy vlády," stojí v jejím prohlášení.

Buďte bdělí!

Opoziční lvovská národní rada převzala kontrolu nad oblastí a má ve svých rukách všechny místní orgány.

Policejní stanice ve Lvově, 19. 2.
Policejní stanice ve Lvově, 19. 2. | Foto: Reuters

První noc "nezávislého Lvova" s sebou ale přinesla řadu problémů. Policie například likvidovala útok na lvovskou televizní věž, zhatila pokus o ovládnutí administrativní budovy na jihu města a řešila rovněž útok na ruský konzulát.

Starosta města Andrij Sadovyj proto nabádá občany k bdělosti. Lvovany vyzval, aby se přidali k domobraně, kterou organizují dobrovolnické oddíly.

"Lvované, sundejte masky! Nemáme se ve svém rodném městě před kým schovávat. Všichni dospělí muži, kteří se chtějí zapojit do dobrovolných oddílů domobrany, hlaste se v obvodních bezpečnostních štábech samosprávy. Nikdo jiný nezajistí bezpečnost než my sami. Síla Lvova je v jednotě. Sláva Ukrajině!" napsal na své webové stránce.

Pohrozil také totálním zákazem prodeje alkoholu. Zatím prohibice v baště protivládního odporu platí až po 22. hodině.

Projev zoufalství

Protivládní demonstranti před zničenou policejní stanicí ve Lvově.
Protivládní demonstranti před zničenou policejní stanicí ve Lvově. | Foto: Reuters

Protestující vzali budovy lvovské oblastní správy útokem už v noci na středu. Téměř všechny správní budovy ve Lvově jsou od té doby pod kontrolou opozice.

Lidé útočili na policejní služebny, pálili dokumentaci, rozbíjeli počítače a vyhazovali z oken televize v kancelářích státní bezpečnostní služby.

"Je to projev zoufalství. Lidé už nechtějí trpět ponižování a zvůli. Nenávidí všechno, co je spojeno se státem a s výkonnou mocí," říká mladý lvovský policista.

Sám se přidal k opozici. Podle něj se Janukovyčovo vedení zdiskreditovalo a nemá podporu už ani mezi někdejšími spojenci.

Berkut jde "s lidem"

Podobné obrázky a informace přicházejí i z jiných míst západní Ukrajiny.

"Vedení strany, kterou jsme zastupovali, zradilo ukrajinský lid a ohrozilo jeho bezpečnost," tvrdí ve společném prohlášení bývalí politici ze Strany regionů ze Zakarpatské oblasti.

Šéf tamní rady Ivan Baloha vyzval i zbylé regionální poslance, aby dali jasně najevo, na čí straně jsou.

Kyjev, 18. 2. 2014.
Kyjev, 18. 2. 2014. | Foto: Reuters

"Přestaňte se bát a ukažte, zda jste na straně těch, kdo nařídili zbití mladých lidí na Majdanu, nebo na straně lidu. Musíme přimět režim, aby respektoval zájmy 46 milionů obyvatel," píše na Facebooku.

Na stranu opozice se v Zakarpatsku přidalo velení zvláštních policejních oddílů Berkut, policie i státní bezpečnostní služby. Vedení bezpečnostních složek to oznámilo demonstrantům přímo na náměstí.

"Jste pašáci! Policie je s lidem!" volali demonstranti. Policisty vítali potleskem.

U slovenské hranice

Asi tisícovka lidí ve středu obsadila budovu regionální správy v Užhorodě. Jedna osoba byla zraněna.

Lidé rozbili sklo ve vchodových dveřích a prorazili nouzové východy. Vyhazovali z oken portréty prezidenta Janukovyče a vydali prohlášení, že budova označována jako "Bílý dům" patří lidu.

Aktivní jsou ve městě u hranic se Slovenskem hlavně vysokoškolští studenti, kteří organizují mítinky na podporu opozice a pietní akce za mrtvé.

Hoří i na východě

Východ Ukrajiny mezitím volá po federativním rozdělení republiky. "Po 'pokojném mítinku' v Kyjevě, obsazení regionálních správních úřadů a pogromech v policejních okrscích ještě někdo pochybuje o nutnosti federalizace?" napsal Twitteru šéf Charkovské oblasti Michajlo Dobkin.

Klid ale není ani tam.

Z východu země jsou - pro změnu - hlášeny útoky na kanceláře opozice. Sídlo strany Udar Vitalije Klička kompletně shořelo v Krivém Rohu. Opoziční kanceláře hoří (nebo hořely) v Dněpropetrovsku, Charkově a Chersonu.

Na aktivisty v Oděse poblíž budovy oblastní správy zaútočila asi stovka mužů v kuklách, přilbách a s baseballovými pálkami. Policii se podařilo útočníky vytlačit.

 

Právě se děje

Další zprávy