"Založím Kuciakovu nadaci." Šifrované zprávy odhalily, jak Kočner žertoval o vraždě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 19:54
"My dva to dotáhneme daleko," psal si ještě loni v lednu slovenský podnikatel Marian Kočner se svou spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou. O měsíc později zemřel novinář Ján Kuciak, z jehož vraždy jsou oba obviněni. Nyní, po roce a půl, unikly na veřejnost záznamy konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kde si právě o Kuciakovi psali.
Marian Kočner v roce 2004.
Marian Kočner v roce 2004. | Foto: ČTK

"Prohlásí ho za svatého," psal podle slovenského Denníku N Kočner. "Bude patronem novinářů," odpověděla mu prostřednictvím šifrované aplikace Threema Zsuzsová.

"To je dobrý nápad. Založím nadaci svatého Jána Kuciaka - patrona novinářů. Kdo by byl lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?" zněla Kočnerova odpověď.

Policie Zsuzsovou viní, že zprostředkovala objednávku vraždy slovenského reportéru serveru Aktuality.sk. Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun).

Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner, ten vinu odmítá.

Kromě Zsuzsové a Kočnera jsou obviněni také Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Podle dřívějších informací se Marček přiznal, že na Kuciaka a jeho snoubenku střílel právě on. Bývalého vojáka Marčeka přitom vyšetřovatelé původně označovali za řidiče, za střelce považovali Szabóa.

Ve středu napsal slovenský deník Sme, že Zsuzsovou, Andruska, Marčeka a Szabóa policie obvinila i z přípravy dalších tří vražd. Slovenské ministerstvo vnitra konkrétně oznámilo, že nový případ se týká plánované likvidace prokurátorů Petra Šufliarského a Maroše Žilinky. Obětí se měl stát rovněž bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nyní advokát Daniel Lipšic.

Generální prokurátor Jaromír Čižnár už letos v únoru v této souvislosti poukázal na to, že lidé připravující zločin se k podrobným informacím o svých zamýšlených obětech nemohli dostat bez kontaktů na policii.

Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo proto po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová po středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem uvedla, že se spravedlností se nesmí kupčit a že spravedlnost nesmí sloužit individuálním zájmům. "Je nepřípustné a nebezpečné, pokud orgány činné v trestním řízení ovlivňovali lidé v pozadí. Je to výsměch spravedlnosti. Tyto způsoby se musí stát minulostí," dodala podle webu deníku Pravda.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy