"Založím Kuciakovu nadaci." Šifrované zprávy odhalily, jak Kočner žertoval o vraždě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 19:54
"My dva to dotáhneme daleko," psal si ještě loni v lednu slovenský podnikatel Marian Kočner se svou spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou. O měsíc později zemřel novinář Ján Kuciak, z jehož vraždy jsou oba obviněni. Nyní, po roce a půl, unikly na veřejnost záznamy konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kde si právě o Kuciakovi psali.
Marian Kočner v roce 2004.
Marian Kočner v roce 2004. | Foto: ČTK

"Prohlásí ho za svatého," psal podle slovenského Denníku N Kočner. "Bude patronem novinářů," odpověděla mu prostřednictvím šifrované aplikace Threema Zsuzsová.

"To je dobrý nápad. Založím nadaci svatého Jána Kuciaka - patrona novinářů. Kdo by byl lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?" zněla Kočnerova odpověď.

Policie Zsuzsovou viní, že zprostředkovala objednávku vraždy slovenského reportéru serveru Aktuality.sk. Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun).

Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner, ten vinu odmítá.

Kromě Zsuzsové a Kočnera jsou obviněni také Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Podle dřívějších informací se Marček přiznal, že na Kuciaka a jeho snoubenku střílel právě on. Bývalého vojáka Marčeka přitom vyšetřovatelé původně označovali za řidiče, za střelce považovali Szabóa.

Ve středu napsal slovenský deník Sme, že Zsuzsovou, Andruska, Marčeka a Szabóa policie obvinila i z přípravy dalších tří vražd. Slovenské ministerstvo vnitra konkrétně oznámilo, že nový případ se týká plánované likvidace prokurátorů Petra Šufliarského a Maroše Žilinky. Obětí se měl stát rovněž bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nyní advokát Daniel Lipšic.

Generální prokurátor Jaromír Čižnár už letos v únoru v této souvislosti poukázal na to, že lidé připravující zločin se k podrobným informacím o svých zamýšlených obětech nemohli dostat bez kontaktů na policii.

Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo proto po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová po středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem uvedla, že se spravedlností se nesmí kupčit a že spravedlnost nesmí sloužit individuálním zájmům. "Je nepřípustné a nebezpečné, pokud orgány činné v trestním řízení ovlivňovali lidé v pozadí. Je to výsměch spravedlnosti. Tyto způsoby se musí stát minulostí," dodala podle webu deníku Pravda.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Francie má dva případy nákazy novým čínským koronavirem, první v Evropě. S odkazem na francouzské ministerstvo zdravotnictví to píší agentury.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy