Politik poslal vzkaz ze státu na pokraji zkázy. Video s drsnou pointou obletělo svět

Video Video
9. 11. 2021 14:43
Ministr zahraničí tichomořského státu Tuvalu Simon Kofe přednesl projev pro světové lídry na klimatickém summitu v Glasgow stojící po kolena ve vodě. Chce tím upozornit na zvyšující se hladinu oceánu, která v důsledku klimatických změn ostrovy v Tichomoří vážně ohrožuje. "Na Tuvalu už žijeme realitu klimatické změny," apeloval Kofe.
Sestřih proslovu tuvalského ministra zahraničí Simona Kofeho. | Video: Reuters

To, že Kofe stojí u řečnického pultíku v mořské vodě přibližně deset metrů od břehu, odhalil až na konci předtočeného projevu. Upozorňoval v něm především na to, že zvyšující se hladina oceánu představuje pro ostrov Tuvalu existenční hrozbu.

Záběry na ministra Kofeho byly v posledních dnech hojně sdíleny na sociálních sítích. Kofe uvedl, že proslov přednesl na místě, kde dříve bývala pevnina.

"Potápíme se," uvedl Kofe v několikaminutovém proslovu. "Musíme ještě dnes podniknout odvážné kroky, abychom zabezpečili zítřky," vzkázal světovým lídrům na klimatický summit.

Kofe chtěl svým projevem upozornit i na situaci dalších ostrovů v oblasti Tichomoří, jakými jsou Kiribati, Fidži nebo Palau. Jejich zástupci vydali před právě probíhajícím klimatickým summitem v Glasgow společné prohlášení. Vyzývají svět k urychlenému konci využívání uhlí pro výrobu energie.

Tuvalu má kolem jedenácti tisíc obyvatel a leží na půli cesty mezi Havajskými ostrovy a Austrálií. Devět ostrovů tvořících souostroví je kriticky ohroženo stoupající hladinou oceánu, protože jejich nejvyšší bod dosahuje pouhých 4,5 metru. Podle australské vládní zprávy stoupá hladina moře od roku 1993 o půl centimetru ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy