Varování z Pchjongjangu: Kim na Nový rok opět hrozil, mír v Koreji je v nedohlednu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 1. 2019 20:04
Vztahy amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una se od loňské historické schůzky výrazně zlepšily. Předcházelo tomu napětí a hrozba jaderné války. Z novoročního projevu Kima ale podle odborníků vyplynulo, že mluvit o úspěchu je ještě předčasné.
Severokorejský vůdce pohrozil při novoročním proslovu útokem. Vyžaduje od USA zrušení sankcí | Video: Reuters

Podle analýzy amerického deníku New York Times je Trump ve svém snažení donutit KLDR vzdát se jaderných zbraní zase tam, kde byl na začátku svého funkčního období. A to i přesto, že loni v červnu po korejsko-americkém summitu v Singapuru, kde se Trump setkal s Kim Čong-unem, obě strany mluvily o přátelství. Trump ve středu novinářům v Bílém domě dokonce oznámil, že obdržel od severokorejského vůdce "báječný" dopis a plánuje další summit. 

"Je poctivé říct, že se toho moc nezměnilo," cituje list Evanse J. R. Reverea, bývalého amerického diplomata a někdejšího předsedu americké Korejské společnosti. Důkazem má být Kimův novoroční projev.

Ten v televizním vysílání připomněl, že Severní Korea má stále stejné požadavky - ukončení společných vojenských cvičení Jižní Koreje a USA, stažení amerických vojenských a jaderných aktivit z dosahu KLDR a dosažení mírové dohody s Jižní Koreou.

Kim Čong-un se na Nový rok nechal slyšet, že dokud Spojené státy neodstoupí od sankcí vůči Severní Koreji, Pchjongjang se nevzdá svých zbraní ani jaderného materiálu.

Pokud Spojené státy "špatně odhadnou trpělivost našeho lidu, budou nám něco vnucovat, budou pokračovat v sankcích a vyvíjet tlak, aniž by splnily slib, který daly před světem, nebudeme mít jinou možnost, než hledat novou cestu, jak ochránit naši suverenitu", řekl Kim v úterý v televizním projevu.

Trochu jiné představy

Severní Korea podle Reverea odmítla přijmout definici denuklearizace, kterou Trump v červnu v Singapuru na korejsko-americkém summitu Kimovi představil.

Zatímco pro Washington to znamená, že se KLDR zbaví veškerého jaderného arzenálu, Pchjongjang to vnímá zároveň i jako závazek, že se USA vzdá všech svých možností ohrozit Severní Koreu svými zbraněmi. "To jsou dvě konkurenční vize 'denuklearizace', které se od loňského června nijak nezměnily," vysvětluje Revere.

I přesto ale z Washingtonu nadále přicházejí zprávy o tom, jak je americká vláda s vývojem na korejském poloostrově spokojená. Washington se soustřeďuje na úspěch Donalda Trumpa, jaký se ještě žádnému americkému prezidentovi v historii nepodařil: osobní jednání s vůdcem KLDR.

"Kim Čong-un řekl, že je připraven kdykoliv se se mnou znovu sejít," zdůraznil Trump v úterý na Twitteru. "I já se těším na setkání s vůdcem Kimem, jenž si uvědomuje, jak velký ekonomický potenciál KLDR má," dodal.

Kimovi dochází trpělivost

Jedna věc se skutečně změnila. Ani Trump, ani Kim Čong-un už nepoužívají ostré výrazy, které si vyměňovali před rokem a půl. Americký prezident tehdy vyhrožoval severokorejskému vůdci, že jeho země "zažije oheň a zlobu, jaké svět ještě neviděl". Od loňského června už mluví jen o přátelství.

Reálnou situaci to ale příliš nemění. Obě země se podle New York Times drží v šachu. Pchjongjang hrozí "novou cestou" k ochraně své suverenity, Washington zase trvá na sankcích. "Zdá se, že Kim přímo říká, že mu dochází trpělivost s americkými požadavky o jednostranném odzbrojení," myslí si odborník na KLDR a profesor z Massachusettského technologického institutu Vipin Naragn.

Video: Takhle vypadala severokorejská vojenská přehlídka

Velkolepá vojenská přehlídka bez moderních raket. KLDR vyzdvihla rozvoj ekonomiky | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy