Nálet zničil v Gaze výškovou budovu využívanou Hamásem i agenturou AP a al-Džazírou

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2021 19:15
Výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká tisková agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra a která byla v sobotu zničena při izraelském náletu, podle izraelské armády využívalo vojenské zpravodajské křídlo hnutí Hamás, jež v palestinské enklávě vládne.
Izraelský nálet zničil budovu ve městě Gaza, kde měla své kanceláře agentura AP a Al-Džazíra. Armáda před útokem varovala a objekt byl předem evakuován.
Izraelský nálet zničil budovu ve městě Gaza, kde měla své kanceláře agentura AP a Al-Džazíra. Armáda před útokem varovala a objekt byl předem evakuován. | Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

"Teroristická skupina Hamás záměrně umisťuje své vojenské aktivity do centra civilní populace v Pásmu Gazy," uvedla izraelská armáda.

Ve výškové budově Al-Džalaa sídlily kanceláře několika zahraničních médií včetně AP a Al-Džazíry. Podle listu The Times of Israel armáda kontaktovala lidi v budově, aby je informovala, že objekt bude do hodiny bombardovat. Před hlavním útokem pak na střechu dopadla menší střela, která nezpůsobila velkou škodu a jejímž smyslem bylo urychlit evakuaci. Následoval hlavní zásah.

Podle izraelské stanice Kanál 12 mohly budovu využívat teroristické skupiny jako skrýš zbraní, komunikační centrum či kybernetické středisko. Krátce nato izraelská armáda uvedla, že v objektu vyvíjela aktivity vojenská rozvědka Hamásu. Zároveň potvrdila, že před hlavním zásahem civilisty v budově varovala.

Hamás krátce po náletu pohrozil útokem na centrální Izrael. "Po bombardování civilní výškové budovy v Gaze se musí obyvatelé Tel Avivu a centra připravit," uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamás.

Generální ředitel AP Pruitt v prohlášení vyjádřil "šok a zděšení" z toho, že izraelská armáda zničila budovu, kde byly kanceláře AP a dalších médií. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři. Před náletem podle něj přišlo varování, ale civilistům se podařilo uniknout jen těsně. AP je nyní podle Pruitta v kontaktu s americkým ministerstvem zahraničí a snaží se získat informace od izraelské vlády.

"Je to neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. V budově byl tucet novinářů AP a nezávislých pracovníků a naštěstí jsme je mohli včas evakuovat. Kvůli tomu, co se dnes stalo, bude svět vědět méně o tom, co se děje v Gaze," uvedl Pruitt.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na twitteru krátce nato uvedla, že Spojené státy upozornily Izrael, že má zodpovědnost za zajištění bezpečnosti novinářů a nezávislých médií. Americký prezident Joe Biden dříve vyzval k uvolnění napětí, zároveň však veřejně podpořil právo Izraele bránit se před raketovými útoky Hamásu.

Al-Džazíra bombardování budovy označila za jasnou snahu Izraele zabránit novinářům v informování o konfliktu. "Al-Džazíra vyzývá média a organizace na ochranu lidských práv, aby spojily síly a odsoudily toto bezohledné bombardování a přivedly izraelskou vládu k zodpovědnosti za úmyslné cílení na novináře a mediální organizace," uvedla televizní stanice v prohlášení. Její generální ředitel Mustafá Súág označil izraelský nálet za "válečný zločin" s tím, že "cílem tohoto ohavného zločinu je umlčet média a skrýt nevýslovné krveprolití a utrpení lidí v Gaze".

 

Právě se děje

Další zprávy