Spor o naleziště plynu se vyhrocuje. Řecko a Turecko se tvrdě střetávají na moři

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 8. 2020 9:18
Spory mezi Řeckem a Tureckem patří desítky let k politickému koloritu Středomoří. Nejnovější konflikt mezi dvěma členskými státy NATO má ale vážný důvod: ve hře jsou obrovské zisky z podmořských nalezišť zemního plynu.
Turecké válečné lodě doprovázely plavidlo, které provedlo průzkum nalezišť zemního plynu ve sporné oblasti východního Středomoří. Napětí se sousedním Řeckem sílí. | Video: Reuters

Peníze potřebuje jak Řecko, tak Turecko, takže přetahování se o práva provádět průzkumné vrty nabírá na síle. Odhadované zásoby plynu v nalezišti Afrodité poblíž pobřeží Kypru činí 200 miliard metrů krychlových, a to se jedná pouze o jedno naleziště. Mořské dno jich v této oblasti zřejmě skrývá víc a tyto zásoby by v budoucnu mohly snížit závislost Evropy na ruském plynu.

Ankara v úterý oznámila, že do konce měsíce vydá povolení některým společnostem, aby zahájily těžbu ve východním Středomoří. A v pondělí tam turecké námořnictvo vyslalo svoji loď. Jde ale o oblasti, které Řecko považuje za své pobřežní vody.

Atény žádají svolání mimořádného summitu Evropské unie. V pátek se neplánovaně sejde ve Vídni řecký ministr zahraničí Nikos Dendias se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem, který ve středu ukončil návštěvu České republiky.

Turci si stěžují, že rozdělení vod v Egejském moři je vůči nim nespravedlivé, protože 45 procent rozlohy moře spadá na řecké výsostné vody a na turecké jen osm procent. Za současné vlády prezidenta Recepa Erdogana, který razí asertivní zahraniční politiku, se to Ankara rozhodla změnit. "Roztrháme na kusy a zahodíme každou mapu východního Středomoří, která nás vězní na pevnině," napsal v červnu Fuat Oktay, tajemník prezidenta Erdogana.

Všechny strany zvolna přecházejí v militaristickou rétoriku. "Budeme bránit svá práva," řekl v úterý řecký ministr Dendias. "Dokončili jsme přípravy k ochraně tureckých zájmů," uvedl zase turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Úřad kyperského prezidenta vydal prohlášení, ve kterém označuje kroky Turecka za "chování pirátského státu".

Dva proti sobě stojící bloky

Kypr je rozdělen kvůli turecké invazi od roku 1974. Jižní část je samostatným státem a nyní členem Evropské unie, sever je obývaný kyperskými Turky a závislý na Turecku. Ankara provádí průzkum u kyperského pobřeží na základě povolení od úřadů takzvané Severokyperské turecké republiky, kterou ale žádná vláda na světě kromě turecké neuznává.

Rozdělený Kypr.
Rozdělený Kypr. | Foto: Aktuálně.cz

Na začátku léta Evropská unie a Spojené státy zprostředkovaly jednání mezi Ankarou a Aténami, to však skončilo minulý týden.

Řecko také podepsalo dohodu o vymezení námořních hranic s Egyptem, která předpokládá spolupráci při průzkumu a těžbě zemního plynu. Egypt je zemí, která je velkým rivalem Turecka. Káhira viní tureckého prezidenta Erdogana z podpory hnutí Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě od vojenského převratu v roce 2013 zakázáno.

Řecko-egyptská dohoda je reakcí na smlouvu, kterou podepsalo na konci loňského roku Turecko s libyjskou vládou. Ta se rovněž týká vymezení námořní hranice, spolupráce v energetice a možností tureckého přístupu do libyjských vod. Právě Libye je potenciálním turecko-egyptským bojištěm: Ankara podporuje vládu sídlící na západě země v Tripolisu, zatímco Káhira stojí za konkurenčním režimem generála Chalífy Haftara, ovládajícího východ země.

Vytvořily se tak dva proti sobě stojící bloky: Libye a Turecko versus Řecko, Kypr a Egypt.

Hagia Sofia jako rozbuška

Emoce mezi Řeky a Turky rozjitřilo v červenci rozhodnutí tureckých úřadů povolit v bývalé katedrále Hagia Sofia v Istanbulu znovu muslimské modlitby. Od třicátých let minulého století byla budova muzeem coby symbolem smíru mezi křesťanstvím a islámem.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že krok Turecka je urážkou civilizace 21. století. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí mu na to v sobotu odpověděl, že Atény by se měly "probudit z byzantského snu" a přestat používat Hagii Sofii jako záminku pro vyjádření svého nepřátelství k islámu.

Video: Chrám Hagia Sofia je znovu mešitou

Chrám Hagia Sofia se otevřel jako mešita, dorazily tisíce lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy