V hurikánu Joaquin se u Baham ztratila 240 metrů dlouhá nákladní loď s 33člennou posádkou

ČTK ČTK
4. 10. 2015 21:55
Na kontejnerové lodi El Faro, která plula z Floridy do Portorika a se kterou úřady nemají od čtvrtka žádný kontakt, se plavilo 28 Američanů a pět Poláků. Posádka v bouři ohlásila ztrátu pohonu a nabírání vody, další osud námořníků není znám. Záchranáři spatřili na hladině záchranné vesty, kruhy, kontejnery a olejové stopy, nebylo však možné potvrdit, zda patří El Faru.
Pohřešovaná loď El Faro.
Pohřešovaná loď El Faro. | Foto: Reuters

Hamilton/Nassau - Záchranáři v Atlantiku u východního pobřeží Spojených států dál pátrají po lodi s 33člennou posádkou, která se v oblasti Baham dostala do potíží v hurikánu Joaquin. Spatřili už plovoucí trosky, jež by k pohřešovanému plavidlu mohly patřit.

Joaquin v neděli dopoledne SELČ podle pětibodové škály dosáhl čtvrté, tedy druhé nejsilnější kategorie, s větry o rychlosti přesahující 200 kilometrů za hodinu. Nacházel se přitom zhruba 500 kilometrů jihozápadně od Bermud, ke kterým se blížil rychlostí přes třicet kilometrů za hodinu. Odpoledne ale Joaquin podle NHC zeslábl na hurikán druhé kategorie, nicméně je stále nebezpečný.

Na nezvěstné 240 metrů dlouhé kontejnerové lodi El Faro, která plula z Floridy do Portorika a se kterou úřady nemají od čtvrtka žádný kontakt, se plavilo 28 Američanů a pět Poláků. Posádka v bouři ohlásila ztrátu pohonu a nabírání vody, další osud námořníků není znám.

Pobřežní stráž v sobotu našla severovýchodně od Baham záchranný kruh, což podle záchranářů může znamenat, že pátrání se soustředí na správnou oblast. Ta se nachází asi 120 kilometrů od poslední známé polohy plavidla. V neděli odpoledne pak záchranáři z pátracích letadel informovali, že spatřili na hladině záchranné vesty, kruhy, kontejnery a olejové stopy, nebylo však možné potvrdit, zda patří El Faru.

Postupující Joaquin značně zhoršil počasí na východním pobřeží USA. U břehů New Yorku kvůli vysokým vlnám a lijákům ztroskotala loď, na jejíž palubě zahynuli dva lidé, dalším dvěma se podařilo zachránit.

Postižen je podle agentury AP zejména stát Jižní Karolína. Bouře doprovázené lijáky přerušily dodávky elektřiny téměř 30 000 odběratelů a způsobily záplavy, které přerušily dopravu na řadě komunikací, včetně důležitých dálnic. Záchranáři museli zasahovat ve stovkách případů ohrožení lidí vodním živlem. Úřady nabádají obyvatele, aby nevycházeli ven, pokud to není nezbytně nutné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy