V hurikánu Joaquin se u Baham ztratila 240 metrů dlouhá nákladní loď s 33člennou posádkou

ČTK ČTK
4. 10. 2015 21:55
Na kontejnerové lodi El Faro, která plula z Floridy do Portorika a se kterou úřady nemají od čtvrtka žádný kontakt, se plavilo 28 Američanů a pět Poláků. Posádka v bouři ohlásila ztrátu pohonu a nabírání vody, další osud námořníků není znám. Záchranáři spatřili na hladině záchranné vesty, kruhy, kontejnery a olejové stopy, nebylo však možné potvrdit, zda patří El Faru.
Pohřešovaná loď El Faro.
Pohřešovaná loď El Faro. | Foto: Reuters

Hamilton/Nassau - Záchranáři v Atlantiku u východního pobřeží Spojených států dál pátrají po lodi s 33člennou posádkou, která se v oblasti Baham dostala do potíží v hurikánu Joaquin. Spatřili už plovoucí trosky, jež by k pohřešovanému plavidlu mohly patřit.

Joaquin v neděli dopoledne SELČ podle pětibodové škály dosáhl čtvrté, tedy druhé nejsilnější kategorie, s větry o rychlosti přesahující 200 kilometrů za hodinu. Nacházel se přitom zhruba 500 kilometrů jihozápadně od Bermud, ke kterým se blížil rychlostí přes třicet kilometrů za hodinu. Odpoledne ale Joaquin podle NHC zeslábl na hurikán druhé kategorie, nicméně je stále nebezpečný.

Na nezvěstné 240 metrů dlouhé kontejnerové lodi El Faro, která plula z Floridy do Portorika a se kterou úřady nemají od čtvrtka žádný kontakt, se plavilo 28 Američanů a pět Poláků. Posádka v bouři ohlásila ztrátu pohonu a nabírání vody, další osud námořníků není znám.

Pobřežní stráž v sobotu našla severovýchodně od Baham záchranný kruh, což podle záchranářů může znamenat, že pátrání se soustředí na správnou oblast. Ta se nachází asi 120 kilometrů od poslední známé polohy plavidla. V neděli odpoledne pak záchranáři z pátracích letadel informovali, že spatřili na hladině záchranné vesty, kruhy, kontejnery a olejové stopy, nebylo však možné potvrdit, zda patří El Faru.

Postupující Joaquin značně zhoršil počasí na východním pobřeží USA. U břehů New Yorku kvůli vysokým vlnám a lijákům ztroskotala loď, na jejíž palubě zahynuli dva lidé, dalším dvěma se podařilo zachránit.

Postižen je podle agentury AP zejména stát Jižní Karolína. Bouře doprovázené lijáky přerušily dodávky elektřiny téměř 30 000 odběratelů a způsobily záplavy, které přerušily dopravu na řadě komunikací, včetně důležitých dálnic. Záchranáři museli zasahovat ve stovkách případů ohrožení lidí vodním živlem. Úřady nabádají obyvatele, aby nevycházeli ven, pokud to není nezbytně nutné.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Další zprávy