Po hurikánu zůstalo na Bahamách sedm mrtvých, Dorian Floridu nakonec ušetřil

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2019 20:57
Hurikán Dorian, který o víkendu zasáhl Bahamy, si vyžádal už sedm mrtvých. Oznámil to bahamský premiér Hubert Minnis. Obětí podle něj ale bude více, oznámil na tiskové konferenci. Letecké video z velkého ostrova Abaco na Bahamách zachycuje zaplavené čtvrti, rozmělněněné budovy, převrácené lodě a přepravní kontejnery roztroušené jako hračky Lego. Mnoho budov vydrželo s částečně roztrhanými zdmi nebo střechami. Bouře se po přechodu nad Bahamy přesunula nad moře a míří na sever podél východního pobřeží USA, odpoledne místního času (večer SELČ) se nacházela na pomezí Floridy a Georgie.
Hurikán Dorian.
Hurikán Dorian. | Foto: Reuters

Nejhůře postiženy byly bahamské ostrovy Abaco a Grand Bahama, které obývá asi 70 tisíc lidí a které jsou známými turistickými letovisky s golfovými hřišti a luxusními hotelovými komplexy. Na leteckých záběrech z ostrovů jsou patrné domy se strhanými střechami a spadlými zdmi, převržená auta a lodě a zatopené čtvrti měst s plovoucími troskami.

Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně. Nad souostrovím živel zeslábl na druhý stupeň s větrem o rychlosti 168 kilometrů v hodině, rozšířil se ale co do objemu, a to až na téměř 100 kilometrů od středu.

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že světová organizace podporuje záchranné operace bahamské vlády a že na souostroví se vydaly vyhodnocovací týmy OSN.

Světový program pro výživu (WFP) uvedl, že na bahamských ostrovech Abaco bude potřebovat potravinovou pomoc pravděpodobně 14 500 lidí a na ostrově Grand Bahama dalších 45 700 osob. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl počet zcela zničených nebo těžce poškozených domů na 13 000.

Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) na twitteru sdělila, že do postižených oblastí dopravuje letecky nejnutnější humanitární pomoc, včetně igelitových plachet, hygienických balíčků a kanystrů s vodou. Americká pobřežní stráž, britské královské námořnictvo a soukromé humanitární organizace zahájily dodávky potravin a léků do oblasti.

Záchranáři mezitím evakuují lidi odříznuté od okolí záplavovými vodami. Podle agentury AP k tomu používají čluny, vodní skútry a na jednom místě dokonce i velký buldozer s rypadlem, v němž byla do bezpečí dopravena skupina dětí a dospělých.

Střed bouře se nyní nachází 185 kilometrů severovýchodně od severofloridského města Jacksonville a míří severním směrem rychlostí asi 15 kilometrů v hodině. Dorian doprovází vítr o rychlosti 169 kilometrů v hodině, což z něj činí hurikán druhé kategorie z pětistupňové škály.

Ve čtvrtek ráno místního času (brzy odpoledne SELČ) je Dorian očekáván u pobřeží Jižní Karolíny, odkud se během dne přesune k břehům Severní Karolíny. Předpověď amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) udává, že v pátek se hurikán od americké pevniny odpoutá a zamíří severovýchodním směrem nad Atlantik a v neděli by pak mohl zasáhnout kanadskou provincii Nové Skotsko a následně kanadský ostrov Newfoundland.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Florida byla řádění živlu ušetřena, ale že nebezpečí, kterému čelí obě Karolíny, ještě není zažehnáno. Situaci na Bahamách označil Trump za katastrofální a uvedl, že USA zpustošené zemi pomáhají. Americká pobřežní stráž sdělila, že dopravu pomoci z Floridy a Portorika prozatím USA zajišťují helikoptérami, neboť letiště na ostrově Grand Bahama je stále zaplavené.

Hurikán Dorian.
Hurikán Dorian. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy