Po hrobce Ježíše mám i hřeby z ukřižování, tvrdí filmař

Martin Novák Martin Novák
13. 4. 2011 16:15
Simcha Jacobovici se čtyři roky po objevu údajné Ježíšovy hrobky vrací s dalším případem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Žák

Jeruzalém - Amatérský archeolog a filmař Simcha Jacobovici už jednou překvapil svět.

Před čtyřmi lety natočil ve spolupráci s Jamesem Cameronem, režisérem Titaniku či Avataru, dokumentární snímek Ztracená Ježíšova hrobka.

V něm představil hrobku nalezenou pod obytným domem v jeruzalémské čtvrti Talpiyot jako skutečný hrob Ježíše Krista.

Zaujal natolik, že se kvůli němu dokonce v Izraeli konala vědecká konference. Názory se různily, ne všichni odmítali Jacoboviciho závěry jako nesmyslné.

Nyní přichází filmař s novou teorií. V novém filmu, nazvaném Nails of The Cross, tvrdí, že našel dva skutečné hřeby, které měl Ježíš při ukřižování v těle.

Tentokrát se však zdá, že v komunitě vědců a profesionálních historiků moc velký úspěch mít nebude.

Foto: Reuters

Jeho objev je založen na nálezu dvou hřebů uložených v hrobce nejvyššího židovského kněze Josefa Kaifáše. Toho, který soudil Ježíše a vydal jej do rukou Římanů.

Tajemství knězovy hrobky

Kaifášova hrobka byla odkryta v roce 1990 při stavbě silnice v jeruzalémské čtvrti Abu Tor. Hřeby z ní pak zmizely a zkoumali je vědci v jedné z antropologických laboratoří v Tel Avivu.

Podle Jacoboviciho je velmi pravděpodobné, že hřeby byly uloženy právě v Kaifášově hrobce, protože kněz je s ukřižováním Ježíše přímo spojen.

Deníku Haarec řekl, že Kaifáš později litoval svého činu, přehodnotil svůj postoj k Ježíšovi a snad ho i začal považovat za mesiáše. Po jeho smrti mu proto vložili hřeby do hrobky.

Filmař tvrdí, že za ním stojí tříletá tvrdá výzkumná práce. "Předkládáme světu zatím nejúplnější a nejvěrohodnější verzi, že dva hřeby z Ježíšova ukřižování byly nalezeny a existují," uvedl filmař v prohlášení.

Reagoval tak nepřímo na známý fakt, že údajných hřebů z těla Ježíše už se objevilo v historii mnoho a většina z nich byla označena dříve či později za padělky.

Jistotu nemá nikdo

Jacobovici však připustil, že stoprocentní jistotu, zda "jeho" hřeby jsou ty pravé, nemá.

Izraelský úřad pro správu památek v prohlášení uvedl, že závěry filmu jsou zajímavé, ale neprůkazné. Navíc podle Izraelců není zcela jasně a nezvratně dokázáno, že hrobka odhalená v roce 1990 skutečně patří Kaifášovi.

Osmapadesátiletý Jacobovici se narodil v Izraeli, ale většinu života strávil v Kanadě. Za své filmy obdržel několik cen. Kritici mu vyčítají, že mu jde spíše o vlastní slávu než o seriózní výzkum.

 

 

Právě se děje

Další zprávy