Po hrobce Ježíše mám i hřeby z ukřižování, tvrdí filmař

Martin Novák Martin Novák
13. 4. 2011 16:15
Simcha Jacobovici se čtyři roky po objevu údajné Ježíšovy hrobky vrací s dalším případem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Žák

Jeruzalém - Amatérský archeolog a filmař Simcha Jacobovici už jednou překvapil svět.

Před čtyřmi lety natočil ve spolupráci s Jamesem Cameronem, režisérem Titaniku či Avataru, dokumentární snímek Ztracená Ježíšova hrobka.

V něm představil hrobku nalezenou pod obytným domem v jeruzalémské čtvrti Talpiyot jako skutečný hrob Ježíše Krista.

Zaujal natolik, že se kvůli němu dokonce v Izraeli konala vědecká konference. Názory se různily, ne všichni odmítali Jacoboviciho závěry jako nesmyslné.

Nyní přichází filmař s novou teorií. V novém filmu, nazvaném Nails of The Cross, tvrdí, že našel dva skutečné hřeby, které měl Ježíš při ukřižování v těle.

Tentokrát se však zdá, že v komunitě vědců a profesionálních historiků moc velký úspěch mít nebude.

Foto: Reuters

Jeho objev je založen na nálezu dvou hřebů uložených v hrobce nejvyššího židovského kněze Josefa Kaifáše. Toho, který soudil Ježíše a vydal jej do rukou Římanů.

Tajemství knězovy hrobky

Kaifášova hrobka byla odkryta v roce 1990 při stavbě silnice v jeruzalémské čtvrti Abu Tor. Hřeby z ní pak zmizely a zkoumali je vědci v jedné z antropologických laboratoří v Tel Avivu.

Podle Jacoboviciho je velmi pravděpodobné, že hřeby byly uloženy právě v Kaifášově hrobce, protože kněz je s ukřižováním Ježíše přímo spojen.

Deníku Haarec řekl, že Kaifáš později litoval svého činu, přehodnotil svůj postoj k Ježíšovi a snad ho i začal považovat za mesiáše. Po jeho smrti mu proto vložili hřeby do hrobky.

Filmař tvrdí, že za ním stojí tříletá tvrdá výzkumná práce. "Předkládáme světu zatím nejúplnější a nejvěrohodnější verzi, že dva hřeby z Ježíšova ukřižování byly nalezeny a existují," uvedl filmař v prohlášení.

Reagoval tak nepřímo na známý fakt, že údajných hřebů z těla Ježíše už se objevilo v historii mnoho a většina z nich byla označena dříve či později za padělky.

Jistotu nemá nikdo

Jacobovici však připustil, že stoprocentní jistotu, zda "jeho" hřeby jsou ty pravé, nemá.

Izraelský úřad pro správu památek v prohlášení uvedl, že závěry filmu jsou zajímavé, ale neprůkazné. Navíc podle Izraelců není zcela jasně a nezvratně dokázáno, že hrobka odhalená v roce 1990 skutečně patří Kaifášovi.

Osmapadesátiletý Jacobovici se narodil v Izraeli, ale většinu života strávil v Kanadě. Za své filmy obdržel několik cen. Kritici mu vyčítají, že mu jde spíše o vlastní slávu než o seriózní výzkum.

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy