Po horském zemětřesení zůstávají tisíce lidí bez domova

Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2010 14:01
Otřesy poničily těžko dostupné obce v horách Tádžikistánu
Foto: Aktuálně.cz

Dušanbe - Tisíce lidí, podle některých zpráv až 20 000, zůstaly o víkendu bez střechy nad hlavou pod dalším z otřesů u pohoří Pamír v Tádžikistánu.

Zemětřesení v seismicky nestabilní oblasti se ozvalo z hloubky 44,5 kilometru, mělo sílu 5,1 Richterovy stupnice a poškodilo podle odhadu úřadů až tisícovku budov.

Zprávy z postižených míst byly o víkendu jen kusé, protože osady v Horskobadachšanské autonomní oblasti Chorog nejsou snadno přístupné.

Otřesy půdy přitom zastihly jednu z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu na sklonku tamní zimy.

Podle úředníka Národní civilní obrany zemětřesení srovnalo se zemí například dvě školy, nemocnici a poničilo i přívody energií, avšak do nedělního odpoledne nebyly hlášeny žádné ztráty na životech.

Škody v regionu byly předběžně odhadnuty na 1,5 milionu dolarů.

Co předchází okamžiku, než se země otřese? Odpovědi ve speciální animaci ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy