Po horském zemětřesení zůstávají tisíce lidí bez domova

Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2010 14:01
Otřesy poničily těžko dostupné obce v horách Tádžikistánu
Foto: Aktuálně.cz

Dušanbe - Tisíce lidí, podle některých zpráv až 20 000, zůstaly o víkendu bez střechy nad hlavou pod dalším z otřesů u pohoří Pamír v Tádžikistánu.

Zemětřesení v seismicky nestabilní oblasti se ozvalo z hloubky 44,5 kilometru, mělo sílu 5,1 Richterovy stupnice a poškodilo podle odhadu úřadů až tisícovku budov.

Zprávy z postižených míst byly o víkendu jen kusé, protože osady v Horskobadachšanské autonomní oblasti Chorog nejsou snadno přístupné.

Otřesy půdy přitom zastihly jednu z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu na sklonku tamní zimy.

Podle úředníka Národní civilní obrany zemětřesení srovnalo se zemí například dvě školy, nemocnici a poničilo i přívody energií, avšak do nedělního odpoledne nebyly hlášeny žádné ztráty na životech.

Škody v regionu byly předběžně odhadnuty na 1,5 milionu dolarů.

Co předchází okamžiku, než se země otřese? Odpovědi ve speciální animaci ZDE

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy