Po "hacknutí" Zuckerberga Facebook zpřísnil bezpečnost

David Slížek
27. 1. 2011 8:05
Na profilu zakladatele Facebooku se objevil text, který sám nenapsal
Foto: Reuters

San Francisco - Jen několik dní poté, co se neznámému vtipálkovi povedlo napadnout facebookovou stránku francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, stala se podobná věc i zakladateli této sociální sítě Marku Zuckerbergovi.

Na jeho fanouškovské stránce se objevilo prohlášení, které navrhovalo, aby Facebook místo půjčování u bank sháněl peníze přímo od svých uživatelů.

"Proč by se Facebook nemohl změnit v "sociální podnik" ve smyslu, který popsal nositel Nobelovy ceny Muhammad Yunus? Co myslíte?" ptal se jménem Zuckerberga neznámý "hacker".

Než zaměstnanci Facebooku vzkaz ze sítě smazali, označilo ho značkou "líbí se mi" přes 1800 uživatelů a více než 2000 lidí k němu přidaly komentář.

Nejslabším článkem je uživatel

Facebook nejprve napadení Zuckerbergovy stránky nekomentoval, později podle BBC oznámil, že na vině byla technická chyba.

"Díky ní mohli na řadě stránek publikovat texty neautorizovaní lidé. Chyba už byla opravena," stojí v oficiálním vyjádření.

Napadnout něčí profil na Facebooku není složité a není k tomu potřeba ani žádných skutečných hackerských zkušeností, shodují se bezpečnostní experti.

Nejslabším článkem jsou totiž sami uživatelé, kteří si nedávají pozor na svá hesla.

Ta bývají často snadno odhadnutelná, nebo se je útočník může získat třeba prostřednictvím podvržených stránek nebo "odposloucháváním" na nezabezpečené bezdrátové síti. K vašemu účtu se může dostat třeba i poté, co se při surfování na veřejně přístupném počítači zapomenete z Facebooku odhlásit.

Sociální ověřování

Krátce po útoku na Zuckerbergovu stránku Facebook shodou okolností oznámil několik opatření, která mají zlepšit bezpečnost na této sociální síti.

Patří k nim mimo jiné i "sociální ověřování", který je variantou známého systému Captcha.

Funguje tak, že se uživatelům čas od času zobrazí fotografie několika jejich přátel a systém je požádá, aby k nim přiřadili správná jména.

Facebook by měl o ověření žádat například ve chvíli, kdy sám zjistí podezřelou aktivitu: "Pokud jste se ráno k účtu přihlásili z Kalifornie a za několik hodin z Austrálie, požádáme vás o ověření, abychom si byli jisti, že váš účet nebyl napaden," popsali mechanismus zástupci firmy.

Facebook už nové ověřování testuje v ostrém provozu. Zkušenost s ním mají i někteří čeští uživatelé. "Přihlásil jsem se ve Stuttgartu a za několik hodin v ČR a muselo se vybrat, kdo je na náhodně vybraných fotkách," popisuje například v diskusi pod tímto článkem čtenář David.

 

Právě se děje

Další zprávy