Po Francii a Belgii zřejmě zakáže burky také Itálie

Radim Klekner Radim Klekner
3. 8. 2011 16:49
Návrh zákona předložila Berlusconiho formace Lid svobod
Burku nosí v Evropě několik stovek muslimských žen.
Burku nosí v Evropě několik stovek muslimských žen. | Foto: Reuters

Řím - Vláda premiéra Silvia Berlusconiho, čelící vážným finančním potížím a poklesu popularity, sahá k osvědčenému receptu. Rozhodla se prosadit zákaz nošení burek, a uklidnit tak tu část populace, která se cítí být ohrožena přílivem uprchlíků ze severní Afriky.

Itálie by se tak po Francii a Belgii stala třetí zemí, která by zakázala zahalování muslimských žen na veřejnosti. Nový zákon rozšíří část stávající legislativy, nařizující občanům, ať se oblékají tak, aby byli bez problémů identifikovatelní.

Ženy si podle něj nesmí zahalovat obličej ani burkou, ani nikábem, ani nosit jakoukoliv roušku či šátek, které znemožňují, aby byly snadno poznány při návštěvě úřadu, soudu či banky.

Návrh zákona schválila zvláštní parlamentní komise, která jej do Poslanecké sněmovny v Římě pošle v září. Berlusconiho Lid svobod má v parlamentu společně s protievropskou Ligou severu, po léta bojující proti imigraci, pohodlnou většinu a je velmi pravděpodobné, že zákon bude přijat.

Proti nové legislativní úpravě se staví levicová opozice v čele s Demokratickou stranou.

"Snazší integrace do italské společnosti"

Zákon pomáhala připravit poslankyně Suád Sbajová, původem z Maroka, která je členkou Lidu svobod. Jeho prosazením chce přispět k lepší integraci muslimských žen do italské společnosti.

Nikáb stejně jako burka znemožňuje identifikaci dané osoby a může být zneužit teroristy.
Nikáb stejně jako burka znemožňuje identifikaci dané osoby a může být zneužit teroristy. | Foto: Reuters

Tento úmysl jde ale proti cílům sledovaným Ligou severu, která se integraci cizinců i imigraci všeobecně - ať již z muslimských, či ryze evropských zemí - snaží omezit.

"Před pěti lety v Itálii nikdo burku nenosil," řekla Sbajová v telefonickém rozhovoru pro deník The Guardian. "Musíme ženám pomoci překonat tento druh segregace a vymanit se ze svého podřízeného postavení. Hovoříme za všechny, kdo nemají sílu a možnost zakřičet nahlas: Nevede se mi dobře."

Zákon kritizují islámská sdružení, která v něm spatřují snahu o diskriminaci.

"Celá věc je jen snahou postavit mimo zákon určitou skupinu osob a médii je příliš dramatizována," tvrdí mluvčí Svazu islámských obcí v Itálii Roberto Hamza Piccard. "V celé Itálii naleznete možná sto žen, jež nosí nikáb. A žádnou, která by chodila v burce."

Zatímco burka zahaluje celé tělo, nikáb zakrývá pouze obličej a krk.

Co je gender a co není?

Genderová tematika je na půdě italského parlamentu předmětem ostrých půtek napříč politickým spektrem.

Obavy z islamizace Evropy v poslední době sílí, otázkou zůstává, zda jsou oprávněné.
Obavy z islamizace Evropy v poslední době sílí, otázkou zůstává, zda jsou oprávněné. | Foto: Reuters

Velké protesty italských poslankyň vzbudilo před časem tvrzení některých představitelů tehdejší Berlusconiho formace Dům svobod, podle kterých nelze znásilnit ženu, jež má na sobě džíny.

Političky z řad pravice a levice následně chodily řadu týdnů do parlamentu v džínách.

Stejné pobouření vyvolalo letos na jaře "známkování" poslankyň podle velikosti poprsí, k němuž se uchýlila skupina legislativců za Lid svobod. Nejvehementněji proti němu vystupovala vnučka někdejšího italského diktátora Mussoliniho Alessandra, která má mimochodem blízko ke krajní pravici.

Kritici nového zákona zakazujícího nošení burky ale poukazují na skutečnost, že s genderovou tematikou nemá nic společného a jeho primárním cílem není "navrátit muslimským ženám jejich důstojnost", jak tvrdí další poslankyně za Berlusconiho stranu Barbara Saltamartiniová.

Jih Itálie a zejména středomořský ostrov Lampedusu letos v souvislosti s všelidovými protesty, jež otřásly arabským světem, zaplavily desetitisíce uprchlíků z muslimských zemí, a vyvolaly tak opětovně obavy z "islamizace Evropy".

Muslimové ale představují jen malou část běženců proudících do západní Evropy. Také počty nových žadatelů o azyl v zemích EU, ve které žije půl miliardy osob, zůstávají již několik let stabilní a činí přibližně čtvrt milionu osob ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy