Zemřel poslední lídr Sovětského svazu Michail Gorbačov, bylo mu 91 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2022 22:57
Někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov v úterý po těžké a dlouhé nemoci zemřel. Bylo mu 91 let. S odkazem na prohlášení moskevské nemocnice o tom informovaly ruské agentury TASS a Interfax.
Foto: Reuters

Nemocnice ke skonu Gorbačova neuvedla žádné další podrobnosti. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, napsala agentura TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Zdroj z politikova okolí v červnu sdělil, že Gorbačov je pod neustálým dohledem lékařů v Ústřední klinické nemocnici. Hospitalizován byl údajně na žádost lékařů také už v roce 2020, "na samém počátku pandemie koronaviru".

Ruský prezident Putin vyjádřil s úmrtím sovětského exprezidenta soustrast, uvedl podle Interfaxu kremelský mluvčí Peskov. 

"(Gorbačov) se vryl do paměti pro svůj sen, upřímnost a touhu změnit svět," řekl agentuře TASS bývalý šéf protokolu Kremlu Vladimir Ševčenko. "Byl to jeden z nejchytřejších politiků té doby, hodně přispěl k ukončení takzvané studené války," dodal.

Český premiér Petr Fiala (ODS) připomněl, že Gorbačovova politika přispěla k pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu. 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) vyzdvihl jeho vazbu na Pražské jaro.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou. Sovětský svaz se rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Gorbačov, který se narodil 2. března 1931, až později přiznal, že reformovat ani nešel.

První a poslední prezident ukončil studenou válku

Gorbačov se jako šéf komunistické strany a tedy i celého SSSR zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, doma si však respekt nezískal. Pro mnoho lidí více než návrat vytoužené svobody znamenaly jeho reformy ztrátu jistot a mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.

Sovětský svaz byl formálně rozpuštěn 26. prosince. Stalo se tak skoro na den 69 let poté, co byl 30. prosince 1922 založen. Moc od Gorbačova tehdy převzal Boris Jelcin, prezident nástupnického Ruska.

Gorbačov přitom před osmi lety podpořil anexi Krymu jako nápravu někdejší chyby sovětského vedení, které poloostrov předalo Ukrajině. Současně odsoudil počínání Západu, který v reakci na anexi uvalil na Rusko sankce. "Uvedeným cílem je potrestat Rusko, ale sankce mají pouze jeden účinek: vzájemné odcizení se zvětšuje…Rusku a Rusům bude znovu přidělena role strašáků," varoval před návratem studené války například ve své knize, která vyšla v roce 2019 v Německu a jejíž název je ve volném překladu Co je nyní v sázce.

V ní také ocenil vzestup Ruska za prezidenta Vladimíra Putina, kterému ale poradil, aby přemýšlel o budoucnosti. Putina také Gorbačov v minulosti obvinil z autoritářského vládnutí.

Ruský vpád na Ukrajinu letos v únoru už vzhledem k nemoci veřejně nekomentoval, jeho nadace ale už 26. února, tedy dva dny po začátku invaze, vydala prohlášení, volající po co nejrychlejším ukončení bojů. "Na světě není nic vzácnějšího než lidské životy. Jednání a dialog na základě vzájemného respektu a uznání zájmů jsou jediným způsobem, jak vyřešit nejakutnější rozpory a problémy," napsala Gorbačovem zřízená organizace.

Video: Záběry z přelomových chvílí Gorbačovova života

„Putinovi jsem radil, aby odešel. Ty klany kolem něj se musely vykořenit“ Záběry z přelomových chvílí Gorbačovova života. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy