Kim po měsících prolomil mlčení. Pálí rakety z vlaku a rozšiřuje jaderný komplex

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2021 19:10
Od zvolení Joea Bidena americkým prezidentem před deseti měsíci nebylo o severokorejském diktátorovi Kim Čong-unovi mnoho slyšet. S odchodem Donalda Trumpa ztratil na americké straně člověka, který byl ochoten s ním vyjednávat. Zároveň se ale Pchjongjang a nová americká administrativa nepouštěly do žádné ostré rétoriky a vyhrožování. To se teď může změnit.
Severní Korea ukázala, jak umí vypouštět balistické střely z vlaku. | Video: Reuters

Nejnovější severokorejské testy raket a objev, že KLDR obnovuje a rozšiřuje prostory na obohacování uranu pro atomové zbraně poblíž reaktoru v Jongbjonu, signalizují konec klidu a mlčení. Vojenské přípravy přitom tentokrát činí i Jižní Korea.

Záběry pořízené společností Maxar ukazují, že v jaderném komplexu v Jongbjonu je velký stavební ruch a rozšiřuje se tovární hala, kde se v minulosti obohacoval uran na vojenské účely - tedy k sestrojení funkčních atomových zbraní.

Mírně obohacený uran s podílem izotopu 235 ne vyšším než pět procent se běžně používá v jaderných elektrárnách. Pro sestavení atomové zbraně je nutný vysoce obohacený uran s podílem izotopu 235 nad 85 procent.

Představitelé amerických zpravodajských služeb potvrdili televizi CNN, že o aktivitě v Jongbjonu vědí a sledují ji. Kim Čong-un zastavil práce v atomovém komplexu v roce 2017 poté, co se dohodl s Donaldem Trumpem na schůzce. Tak se uskutečnila v červenci následujícího roku v Singapuru.

Ve čtvrtek navíc Severokorejci odpálili dvě balistické střely z vlaku. Dolétly do moře do vzdálenosti 800 kilometrů, blízko k japonským břehům. Japonský premiér Jošihide Suga označil test za otřesný a za hrozbu pro mír a bezpečnost v oblasti. V srpnu v době konání olympijských her v Tokiu Severní Korea žádné zkoušky zbraní neprováděla.

Zároveň Jižní Korea poprvé vyzkoušela své balistické střely, odpalované z ponorek. Podle jihokorejských médií tak nastala kuriózní situace: právě když prezident Jižní Koreje Mun Če-in sledoval na vlastní oči odpálení střely z ponorky, předali mu jeho poradci zprávu, že Severokorejci vyzkoušeli střely z vlaku.

Patová situace

Bývalý americký prezident Donald Trump se pokoušel Kima přesvědčit jednáním, aby od testu raket dlouhého doletu upustil a přestal také s jaderným programem. Ani tři setkání obou vůdců - v Singapuru, Hanoji a demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi - ale k průlomu nevedly.

Kim odmítal odzbrojení své země, dokud Rada bezpečnosti OSN a Spojené státy nezruší ekonomické sankce. Trump zase odmítal zmírnění sankcí bez jasných záruk, že Severní Korea své zbrojení skutečně omezí. Nikdo nechtěl udělat první krok.

Raketa odpálená z vlaku na záběrech severokorejské tiskové agentury KCNA.
Raketa odpálená z vlaku na záběrech severokorejské tiskové agentury KCNA. | Foto: Reuters

Trumpova podaná ruka Kimovi má nakonec jiný účinek. Jižní Korea při své obraně začala méně spoléhat na Spojené státy a sama více zbrojí.

"Jižní Korea sama nemůže vyvíjet a vlastnit atomové zbraně, narážela by na mnohé překážky. Zbrojit ale potřebuje, aby severokorejskou převahu snížila a ukázala, která ze dvou Korejí je silnější," řekl agentuře Reuters Ramon Pacheco Pardo, expert na Koreu z King's College v Londýně.

"Potřebujeme raketový potenciál na odstrašení Severní Koreje," řekl jednoznačně a bez obalu jihokorejský prezident Mun Če-in.

Bolestivé sankce

Rozdíly mezi dvěma americkými prezidenty a jejich přístupem ke KLDR ukázala televizní debata z 22. října 2020, z doby, kdy mezi sebou soupeřili o Bílý dům. Zatímco Trump tvrdil, že má s Kimem dobré vztahy a zabránil válce, Biden označil severokorejského diktátora za zločince a přirovnal ho k Adolfu Hitlerovi.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Pchjongjang v roce 2017 hospodářské sankce za zkoušky atomové bomby a odpálení rakety dlouhého doletu, která by byla schopna zasáhnout území Spojených států. Sankce tehdy podpořily i Čína a Rusko.

Video: Z Kima je štíhlý chlapík. Severokorejský diktátor šokoval svět zhubnutím

Z tlustého diktátora je štíhlý švihák. Proměna Kim Čong-una zaráží svět. | Video: Reuters, Youtube/ YTN news
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy