Po referendu vás čeká inflace a recese, varoval Brity jeden z šéfů Evropské centrální banky

ČTK ČTK
3. 7. 2016 23:14
Jeden z členů rady guvernérů mocné Evropské centrální banky varoval, že Velká Británie bude po Brexitu čelit inflaci a ekonomické recesi. Podle Villeroye de Galhaua ostrovní stát čekají ekonomické těžkosti. Bezprostředně po referendu o vystoupení Británie z EU klesla libra o 11 procent. "V dohledné době čekají britskou ekonomickou a měnovou politiku těžkosti kolem dvou vzájemně si odporujících výzev," uvedl člen rady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aix-en-Provence  - Británie bude po hlasování pro odchod z Evropské unie čelit současně dvěma klíčovým výzvám, inflaci a recesi. Prohlásil to v neděli podle agentury Reuters člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau.

"V dohledné době čekají britskou ekonomickou a měnovou politiku těžkosti kolem dvou vzájemně si odporujících výzev. Zaprvé inflace s dopady kolem pádu libry, která od Brexitu klesla o 11 procent. A pak je zde otázka recese s tendencí k menšímu růstu v důsledku dopadu nejistoty na investice. Pro měnovou a ekonomickou politiku je vždy velmi složité řešit takové dilema," řekl podle Reuters představitel ECB.

Villeroy de Galhau, který se vyjádřil na mezinárodní konferenci podnikatelů v Aix-en-Provence na jihu Francie, již dříve varoval, že Brexit představuje velké riziko pro londýnské finanční středisko City, protože může kvůli ztrátě přístupu na evropský trh přijít o tamní sídla světových bank. Jednání o odchodu Británie z EU musejí být podle něj rychlá, aby se co nejvíce omezila nejistota.

Velká Británie byla velmoc, teď se z ní stává "Malá Británie". A z londýnského bankovního centra City bude vesnice, říká ekonom Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy