Po 15 letech vězení svoboda. Su Ťij čeká na propuštění

Zahraničí Zahraničí
12. 11. 2010 13:44
Pětašedesátiletá Su Ťij strávila v domácím vězení osmnáct měsíců.
Foto: Reuters

Rangún - Stovky stoupenců vězněné barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij čekají v Rangúnu před sídlem její politické strany. Předpokládají, že v nejbližších hodinách bude Su Ťij propuštěna.

Její trest domácího vězení vyprší v sobotu, barmská junta se jej rozhodla neprodloužit, očekává se proto, že bojovnice za demokracii se dočká nejpozději v sobotu podmínečného propuštění.

Také média spekulují, že vůdkyně disentu by se mohla dostat na svobodu už v pátek. Podle zdrojů BBC již junta podepsala dokumenty o propuštění.

"Mé zdroje oznamují, že příkaz k osvobození byl už podepsán," řekl podle ČTK Tin U, místopředseda opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD).

Do Aun Schan Su Ťij strávila ve vězení patnáct z posledních dvaceti let svého života. V roce 1991 se stala nositelkou Nobelovy cenu za mír.

Pětašedesátiletá disidentka se dostane na svobodu necelý týden po parlamentních volbách.

Jak deník Aktuálně.cz informoval, volby, které část opozice bojkotovala, dopadly přesně tak, jak se očekávalo. Dvě hlavní barmské opoziční strany v úterý ráno přiznaly porážku a vítězem voleb se tak staly formace zastupující vojenskou juntu, byť převlečenou do civilních šatů.

Největší strana v zemi, Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) podporovaná armádou, získala přibližně osmdesát procent parlamentních křesel.

Připomeňte si, jak svět letos v červnu slavil pětašedesáté narozeniny Su Ťij.

Strana NLD, která v roce 1990 se Su Ťij v čele vyhrála volby, musela ukončit činnost. V příštích dnech však její stoupenci hodlají prověřovat desítky stížností na volební podvody. Aktivisté NLD očekávají, že Su Ťij se do tohoto procesu po svém propuštění aktivně zapojí.

 

Právě se děje

Další zprávy