Plynovod Eugal je hotov. Přepravovat bude i ruský plyn z dokončovaného Nord Streamu 2

ČTK ČTK
2. 4. 2021 18:20
Plynovod Eugal, který vede z německého pobřeží Baltského moře na německo-českou hranici, je hotov. Oznámili to jeho provozovatelé. První linka zahájila přepravu plynu již začátkem letošního roku, nyní je plynovod schopen přepravit až 55 miliard krychlových metrů plynu ročně.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2.
Dělníci pracují na montáži potrubí pro plynovod Nord Stream 2. | Foto: Reuters

"Evropský plynovod Eugal dosáhl své plné transportní kapacity se dvěma linkami a kompresorovou stanicí," píše se na internetových stránkách projektu.

Plynovod dlouhý zhruba 480 kilometrů vede z města Ludmin na pobřeží Baltského moře do Deutschneudorfu na německo-české hranici. Eugal se napojuje na plynovod Capacity4Gas, který vede přes Ústecký a Plzeňský kraj. Provoz tohoto plynovodu začátkem roku zahájila společnost Net4Gas.

Eugal by měl přepravovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2, který ještě není hotov. Eugal je ale napojen také na další potrubí, například severoevropský plynovod NEL, upozornila agentura DPA.

Proti projektu Nord Stream 2 se stavějí Spojené státy, podle ruské plynárenské společnosti Gazprom však bude plynovod letos určitě dokončen. Podle posledních informací je hotov asi z 95 procent.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Spojené státy svůj negativní postoj k plynovodu zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Kritici Washingtonu však tvrdí, že jeho cílem je zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy