Pletou si nás s Čínou, zlobí se Tchaj-wan. Mění název aerolinek a chystá další kroky

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 7. 2020 19:21
O vypuštění slova "China" z názvu leteckého dopravce se na Tchaj-wanu mluvilo už roky, nikdo ale nepodnikl kroky ke změně. Obrat přišel až nyní s pandemií koronaviru, kdy letadla s nápisem China Airlines rozvážela roušky a ochranné pomůcky do zasažených zemí, včetně Česka. Když letadla s pomocí přistála, obdarované státy si často nebyly jisté, odkud roušky přišly.
Podporu nezávislosti na Číně mohou Tchajwanci vyjádřit například i tím, že si koupí tento obal na pas.
Podporu nezávislosti na Číně mohou Tchajwanci vyjádřit například i tím, že si koupí tento obal na pas. | Foto: Reuters

Na jedné straně je Čínská lidová republika, nejlidnatější země světa, kde se poprvé objevila nákaza novým koronavirem. A na druhé Čínská republika, což je úřední název pro Tchaj-wan. Ostrov, který funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco Čína ho považuje za jednu ze svých provincií.

"Naši lidé jsou hrdí, že mohou vyvážet roušky. Budí to ale zmatení - lidé (v cizině) si myslí, že pocházejí ze země, kde se nákaza objevila," řekl už v dubnu podle serveru Hong Kong Free Press tchajwanský ministr dopravy Lin Chia-lung. Na Tchaj-wanu se přitom koronavirem nakazilo necelých 500 lidí a vyžádal si tu jen sedm obětí.

Od té doby se začaly častěji objevovat výzvy k přejmenování leteckého dopravce China Airlines, ve kterém je Tchaj-wan hlavním investorem. Nakonec byly vyslyšeny ve středu, kdy zákonodárci odsouhlasili možnost změny názvu.

"Nezáleží na tom, jak malá je nějaká země. Její aerolinky by neměly nosit název jiného státu, který mate lidi po celém světě," řekl například poslanec Chiu Hsien-chih ze Strany nové moci, která má v parlamentu malé zastoupení.

Kdy se aerolinky přejmenují a jak přesně, zatím není jasné. Podle Jamese Palmera z amerického časopisu Foreign Policy je rozhodnutí dalším ze série protičínských nálad na Tchaj-wanu a může vést i k dalším změnám, například úředního názvu celé země.

Obrys ostrova nebo bubble tea

Ve stejnou dobu, kdy se jednalo o názvu aerolinek, zákonodárci řešili i novou podobu pasů. Změnu prosazují hlavně Tchajwanci žijící v zahraničí, kteří se prý často setkávají s nepochopením rozdílu mezi oběma zeměmi.

Potvrzuje to i Ken Wu, který pracuje v tchajwanské neziskové organizaci Formosa Association for Public Affairs, sídlící v americkém Los Angeles. Zpravodajské agentuře Focus Taiwan řekl, že potkal mnoho lidí, kteří nevidí rozdíl mezi Čínskou republikou a Čínskou lidovou republikou.

Proč se Tchaj-wan oficiálně jmenuje Čínská republika?

Tchaj-wan vlajka

Název Čínská republika používá Tchaj-wan už od svého založení na konci 40. let, kdy strana Kuomintang prchla po občanské válce před komunistickou stranou z pevninské Číny na ostrov Tchaj-wan. Protože přistěhovalci vystupovali jako pokračovatelé vlády, ponechali si i název státu. Komunisté na pevnině si zase zvolili nový název - Čínská lidová republika. 

Držitelé pasů Tchaj-wanu nedávno narazili i na další problém - některé země zakázaly kvůli pandemii vstup nejen turistům z Číny, ale rovnou i těm tchajwanským. Případně je kvůli nápisu "China" na pasu nepustili přes pasovou kontrolu. 

Vládnoucí Demokratická pokroková strana proto navrhla změnu obalu pasu tak, aby byl název Tchaj-wan výraznější než Čína. S tím by podle průzkumu veřejného mínění souhlasilo až 74 procent obyvatel.

Změn by ale podle návrhu mohlo být i více. Ve středu obalu by například mohly být obrázky reprezentující zemi, jako je státní znak, obrys ostrova nebo bubble tea, oblíbený mléčný nápoj, který se z Tchaj-wanu rozšířil po celém světě, informuje server Taiwan News

Tento návrh sněmovna ve středu také schválila, finální podoba ale bude záviset na rozhodnutí ministerstva dopravy.

Vztahy s Čínou se už nezlepší

Přestože se vláda v Pekingu zatím k možným změnám nevyjádřila, opoziční tchajwanští politici, z nichž je část Číně nakloněna, varují před možnou reakcí asijské velmoci, která by tento krok mohla vnímat jako provokaci. Zejména pokud bude nový název aerolinek obsahovat slovo Tchaj-wan, píše hongkongský deník South China Morning Post. Ten by totiž naznačoval, že jde o nezávislé území, což čínský režim odmítá.

"Pokud se China Airlines přejmenují, tak vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou se už nikdy nevrátí zpět," říká jeden z pročínských opozičníků Chen Hsueh-sheng. 

Mezi návrhy, které by Čínu tolik "nedráždily", se proto objevuje například Formosa Airlines, odkazující na historický název oblasti. Anebo Yushan Airlines podle nejvyšší hory ostrova.

Video: Moje cesta na Tchaj-wan je čím dál reálnější. Není možné být lokajem Číny, říká Vystrčil

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy