Platební neschopnost dál svírá USA. Provoz některých památek včetně sochy Svobody se ale obnoví

ČTK ČTK
22. 1. 2018 14:39
Kromě památek řeší Spojené státy hlavně chod federálních úřadů. Většina z nich zůstane nadále uzavřena. V provozu ale budou všechny vládou financované činnosti nezbytně nutné pro běžný chod státu a pro ochranu lidí a majetku.
Upozornění pro návštěvníky - socha Svobody je dočasně uzavřená.
Upozornění pro návštěvníky - socha Svobody je dočasně uzavřená. | Foto: Reuters

Washington - Řada federálních úřadů ve Spojených státech zůstane v pondělí uzavřena a statisíce amerických státních zaměstnanců nastoupí na nucenou dovolenou. Americký Senát se totiž stále nedokázal dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která od soboty nemá k dispozici peníze pro financování běžného provozu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

V provozu ale zůstanou všechny vládou financované činnosti nezbytně nutné pro běžný chod státu a pro ochranu lidí a majetku. Jde například o zajištění akutní zdravotní péče, národní bezpečnosti či pomoci obětem katastrof. Téměř beze změny by měly fungovat i poštovní služby, věznice, daňové úřady, řízení letového provozu či výroba elektřiny.

Poslanci budou o rozpočtu znovu hlasovat v pondělí v poledne místního času (18.00 SEČ). Platební neschopnost si již o víkendu vynutila uzavření mnoha památek, včetně slavné sochy Svobody. Ta ale bude v pondělí opět veřejnosti zpřístupněna. Podle agentury Reuters to oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo.

Cuomo slíbil, že na provoz památníku uvolní peníze stát New York. Podobným způsobem postupovali guvernéři jednotlivých amerických států při poslední platební neschopnosti americké administrativy na podzim 2013. Demokratický guvernér Cuomo uvedl, že socha Svobody přináší velké příjmy turistickému průmyslu státu New York, ale také symbolicky vítá imigranty přicházející do USA.

Demokratičtí poslanci schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

Mount Rushmore zůstane zavřený

Přístupný bude také národní park Grand Canyon. Uvedl to arizonský guvernér Doug Ducey. Arizona uvolní peníze i na odklízení odpadků, sněhu a provoz veřejných záchodků v parku, řekl guvernérův mluvčí Patrick Ptak. Týdenní náklady se očekávají ve výši 100 tisíc dolarů.

Naopak v Jižní Dakotě, kde se nachází žulový masiv Mount Rushmore s vytesanými podobiznami čtyř prezidentů, podobné kroky nechystají. Republikánský guvernér Dennis Daugaard prohlásil, že nebude podnikat žádné akce, které by umožnily přístupnost památníku. Stejně tak turisté nemají možnost nyní spatřit jednu z hlavních atrakcí Filadelfie, zvon Svobody.

Smithsonův institut naopak v neděli uvedl, že nechá v pondělí otevřená svá muzea a zoologickou zahradu ve Washingtonu, k čemuž využije peníze zbylé z předchozího roku. O vývoji situace v dalších dnech bude informovat.

Mimo provoz je i řada národních parků

Vláda prezidenta Donalda Trumpa ve snaze minimalizovat rozhořčení veřejnosti již v sobotu oznámila, že se pokusí ponechat otevřené také stovky národních parků, a to i bez zaměstnanců.

"Všechny parky nejsou plně přístupné, ale pracujeme na tom, abychom umožnili veřejnosti přístup do většiny oblastí," napsal v sobotu na Twitteru americký ministr vnitra Ryan Zinke.

Sdružení pro ochranu národních parků podle agentury Reuters uvedlo, že o víkendu byla uzavřena asi třetina ze 417 národních parků a památníků, "včetně takových míst jako socha Svobody, domy bývalých prezidentů a další historické a kulturní památky tvořené především budovami, které se zamykají".

Yellowstonský park na severozápadě USA, který tvoří více než 9000 kilometrů čtverečních divoké přírody, byl pro veřejnost o víkendu otevřen, ale nabízel jen omezený servis. Mimo provoz byla například návštěvnická centra. Sdružení varovalo, že v parku bez přítomnosti zaměstnanců může hrozit návštěvníkům nebezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy