Plánovali teroristické útoky a pád německé vlády. Začal soud s Revolution Chemnitz

ČTK ČTK
30. 9. 2019 14:11
U drážďanského vrchního soudu začal proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz. Německý nejvyšší státní zástupce v červnu obžaloval osm členů skupiny z plánování teroristických útoků v Berlíně. Měly vyústit v situaci podobnou občanské válce a nakonec i v pád vlády.
Proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz.
Proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz. | Foto: Reuters

Ze zahájení procesu byla vyloučena veřejnost. Soud se v pondělí podle agentury DPA zabýval návrhem obhájce nejmladšího z obžalovaných, aby se za zavřenými dveřmi odehrávalo celé hlavní líčení včetně čtení zdůvodnění rozsudku. Přelíčení bylo proto krátce po zahájení přerušeno.

Muži ve věku 21 až 32 let jsou obžalováni z vytvoření krajně pravicové teroristické organizace. Pět z nich navíc čelí obvinění ze závažného narušení veřejného pořádku a jeden také z nebezpečného ublížení na těle.

Státní zastupitelství tvrdí, že obžalovaní v září loňského roku vytvořili teroristickou skupinu pod názvem Revolution Chemnitz na internetové chatovací službě. Jsou podezřelí, že plánovali svržení demokratického pořádku s pomocí zbraní a počítali přitom i se zabíjením lidí.

Pět obžalovaných už loni 14. září po demonstraci krajně pravicového hnutí Pro Chemnitz ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice) přistoupilo k akci, o níž účastníci mluvili jako o zkušební a při níž cíleně napadali mladé lidi, které považovali za migranty nebo stoupence levice.

Skupina radikálů se dala dohromady loni v rámci rozsáhlých a někdy násilných protestů v Saské Kamenici po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž byl obžalován jeden Syřan a jeden Iráčan.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy