Plánovali teroristické útoky a pád německé vlády. Začal soud s Revolution Chemnitz

ČTK ČTK
30. 9. 2019 14:11
U drážďanského vrchního soudu začal proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz. Německý nejvyšší státní zástupce v červnu obžaloval osm členů skupiny z plánování teroristických útoků v Berlíně. Měly vyústit v situaci podobnou občanské válce a nakonec i v pád vlády.
Proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz.
Proces s pravicovými radikály ze skupiny Revolution Chemnitz. | Foto: Reuters

Ze zahájení procesu byla vyloučena veřejnost. Soud se v pondělí podle agentury DPA zabýval návrhem obhájce nejmladšího z obžalovaných, aby se za zavřenými dveřmi odehrávalo celé hlavní líčení včetně čtení zdůvodnění rozsudku. Přelíčení bylo proto krátce po zahájení přerušeno.

Muži ve věku 21 až 32 let jsou obžalováni z vytvoření krajně pravicové teroristické organizace. Pět z nich navíc čelí obvinění ze závažného narušení veřejného pořádku a jeden také z nebezpečného ublížení na těle.

Státní zastupitelství tvrdí, že obžalovaní v září loňského roku vytvořili teroristickou skupinu pod názvem Revolution Chemnitz na internetové chatovací službě. Jsou podezřelí, že plánovali svržení demokratického pořádku s pomocí zbraní a počítali přitom i se zabíjením lidí.

Pět obžalovaných už loni 14. září po demonstraci krajně pravicového hnutí Pro Chemnitz ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice) přistoupilo k akci, o níž účastníci mluvili jako o zkušební a při níž cíleně napadali mladé lidi, které považovali za migranty nebo stoupence levice.

Skupina radikálů se dala dohromady loni v rámci rozsáhlých a někdy násilných protestů v Saské Kamenici po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž byl obžalován jeden Syřan a jeden Iráčan.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy