Planetu může šetřit každý z nás. Čtenáři ukazují, jak bojují s klimatickou krizí

Kompostér na zahradě.
Kompostovat se dá i v bytě, ve vermikompostéru přeměňují zbytky z kuchyně na kompost žížaly.
Solární panely na rodinném domě poslala Marie Svobodová.
Nepoužívat auto, pokud to není nutné. Z Františkových Lázní do práce v Chebu jezdí na kole paní Eva Kolafová od března do listopadu.
Nakupování bez obalu do vlastních sáčků a nádob šetří materiál, který se následně musí složitě recyklovat. "Stal se z toho pro mě už takový hezký rituál. Místo rychlého nakupování v supermarketu jdu s plátěnými pytlíky, které jsem si sama ušila, a v klidu si nakoupím. A celkově mě to vždy tak hezky zpomalí," vysvětluje Kristýna z Prahy.
Foto: Jiří Mašek
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 12. 2021 13:44
Nakupovat bez obalu, nosit s sebou vlastní šálek na nápoje, omezit plýtvání či jezdit do práce na kole. Planetu může malými kroky šetřit každý. Z průzkumu České klima 2021 Katedry environmentálních studií v Brně a iniciativy Green Dock vyplývá, že pro většinu Čechů je změna klimatu závažné téma. Čtenáři Aktuálně.cz ukazují, co dělají pro ochranu přírody a zmírnění globálního oteplování.

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Planeta v nouzi, speciál Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované videa nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

Děkujeme za podporu organizaci Člověk v tísni. Její dokument Krajina v tísni můžete zhlédnout ZDE.

Projekt vznikl za podpory  E.ONKomerční bankaVodafone

V první části velké grafiky se dozvíte, jak a proč se planeta postupně otepluje:

V druhé části velké grafiky jsme se zaměřili na dopad klimatických změn na naši planetu:

Do speciálu Planeta v nouzi se zapojily významné osobnosti. Jejich videa naleznete zde:

Dále jsme napsali:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy