Covid jako chřipka. Španělsko uvažuje o zásadní změně, nakažené by přestalo počítat

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 1. 2022 6:45
Místo počítání nakažených jen odhad podle situace v některých nemocnicích, místo karantén očkovací kampaně a osobní odpovědnost. Španělsko se kvůli omikronu potýká s největším nárůstem počtu nových případů za celou pandemii. A právě tato nakažlivější varianta, která způsobuje patrně mírnější průběh nemoci covid-19, by teď měla zemi přivést k nové strategii. Kopírovat má přístup k běžné chřipce.
Španělský premiér Pedro Sanchéz.
Španělský premiér Pedro Sanchéz. | Foto: Reuters

"Od pandemie směřujeme k endemické (trvalé) nemoci. Na tuto situaci musíme reagovat novými nástroji," prohlásil španělský premiér Pedro Sánchez v pondělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena SER.

Důvodem je podle něj fakt, že nyní na covid-19 umírá mnohem méně lidí, než tomu bylo v předchozích vlnách. Vrchol té současné, v pořadí už šesté, Sánchez očekává na konci ledna. Potom by měl přijít na řadu plán, o kterém jako první informoval španělský deník El País. Nová strategie přináší zásadní změnu v boji s pandemií.

Nemoc covid-19 by se podle španělských zdravotnických úřadů mohla už brzy zařadit mezi běžná respirační onemocnění. Její šíření by se pak sledovalo podobnou metodou, jakou probíhají třeba průzkumy veřejného mínění: místo počítání každého pozitivního případu nebo testování všech s příznaky by se data sbírala jen od takzvaných "strážců", tedy vybraných nemocnic nebo školních lékařů. Tím by měly být pokryté jak případy s mírným průběhem, které jsou časté u dětí, tak ty závažné. 

Na přípravě plánu už rok a půl pracují španělští odborníci spolu se zástupci jednotlivých regionů. Posledních pár týdnů se věcí zabývá i vláda v Madridu. "Hlásicí 'strážné' body musí být vybrány tak, aby byly reprezentativní pro obyvatelstvo sledovaného území. Na základě zkušeností, které už máme se sledováním chřipky, potom budeme schopni určit epidemiologický vývoj," míní Amparo Larrauriová, vedoucí skupiny pro dohled nad chřipkou a dalšími respiračními chorobami z Národního epidemiologického centra, které se na vývoji nové strategie podílí.

Jak by mohla podle španělských předpovědí "covidová chřipka" výhledově vypadat? Přicházela by jen sezonně, tedy v zimě, podobně jako se po dvou až třech letech začala chovat i chřipka španělská, která decimovala evropskou populaci po konci první světové války.

Úřady by zároveň pečlivě sledovaly i to, jak koronavirus dál mutuje (což se děje i běžnému chřipkovému viru), a na základě toho by předvídaly závažnost jednotlivých vln, doporučovaly opatření a motivovaly lidi k očkování. V případě epidemie "běžné chřipky" se v Česku i v minulosti regionálně zavíraly školy. Kromě toho hygienici vyzývali k pečlivé hygieně rukou nebo nemocným radili nechodit mezi lidi. 

Odborníci plán kritizují

Kdy přesně by se měla španělská strategie proměnit v konkrétní opatření, zatím vláda nestanovila. Pět španělských regionů už spustilo pilotní projekty ve školách, devět zahájilo spolupráci s nemocnicemi. "Pandemie ještě neskončila," upozorňuje v té souvislosti deník El País. 

Španělský plán mezitím zkritizovali někteří zdravotničtí experti. "Máme přijmout jako normální, že každý den umírá 200 lidí?" citoval například server The Local Vicente Martína ze španělské Společnosti ambulantních lékařů. Mrtvých s covidem teď ve Španělsku přibývá několik desítek denně, počet se ale zvyšuje.

Také Catherine Smallwoodová z evropské sekce Světové zdravotnické organizace uvádí, že je příliš brzy na to považovat covid za jednu z běžně se vyskytujících nemocí. To by podle ní předpokládalo šíření viru stabilním tempem a předvídatelně. "To, co vidíme v tuto chvíli v roce 2022, se tomu ani zdaleka neblíží," citovala Smallwoodovou agentura Bloomberg

Španělsko v posledních týdnech zaznamenává desítky tisíc nově nakažených denně, za uplynulé dva týdny se infikovalo 2724 lidí v přepočtu na sto tisíc obyvatel (v Česku dosáhl stejný ukazatel hodnoty 778). Kompletně naočkováno je 75 procent Španělů a 13 procent dostalo i posilující dávku. V tuzemsku je to 63 procent a přes 27 procent má už tři injekce vakcíny.

Video: Slavme odchod delty a příchod omikronu, míní biochemik Hostomský

Nárůst u omikronu vypadá hrozivě, ale nůžky mezi nakaženými a lidmi se skutečně vážným průběhem se rozevírají, míní biochemik Zdeněk Hostomský. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy