Zabití z nedbalosti. Pistorius byl shledán vinným

Petr Jemelka Zahraničí Petr Jemelka, Zahraničí
Aktualizováno 12. 9. 2014 10:46
Sportovec tvrdil, že na přítelkyni Reevu Steenkampovou skrz zamčené dveře koupelny střílel v domnění, že jde o zloděje. Prokurátor naopak dospěl k závěru, že sportovec dobře věděl, na koho pálí.
Oscar Pistorius u soudu.
Oscar Pistorius u soudu. | Foto: Reuters

Pretoria - Handicapovaný běžec Oscar Pistorius byl v pátek shledán vinným ze zabití své přítelkyně Reevy Steenkampové.

Toho se dopustil loni na Valentýna, kdy na svou partnerku čtyřikrát vystřelil skrz zavřené dveře koupelny, čímž jí způsobil zranění neslučitelná se životem.

Výše trestu bude známa 13. října, do té doby bude Pistorius na svobodě. Soudkyně Thokozila Masipaová mu dovolila složit kauci.

Pistoriův otec se nechal slyšet, že po zroštění obvinění z vraždy spadl celé atletově rodině kámen srdce.

Až 15 let za mřížemi

Podle jihoafrického práva mu za to hrozí až patnáct let, podle právních expertů, na něž se odkazuje BBC, je ale nejpravděpodobnější, že za mřížemi stráví sedm až deset let.

Soud uvěřil jeho verzi, podle níž střílel v domnění, že jde o zloděje.

Podle soudkyně Thokozile Masipaové se olympionik "dopustil nedbalosti, když si svou přítelkyni spletl se zlodějem".

Obvinění z úkladné vraždy v afektu po noční hádce, s nímž přišla prokuratura, soud sportovce zprostil už ve čtvrtek s odůvodněním, že se žalobcům nepodařilo záměr vraždit dostatečně prokázat. Soudkyně  zamítla i nařčení z nedovoleného ozbrojování.

Masipaová nicméně k trestu, jehož výši teprve prozradí, přičetla i Pistoriovo nedbalé zacházení se zbraní, které při jiném incidentu skončilo výstřelem v johannesburské restauraci.

Připravujeme podrobnosti...

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy